narzędzie
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 16 Listopada 2020

Klepanie kosy i koszenie. Kto jeszcze potrafi?

Narzędzia dobrej jakości od zawsze umożliwiały na wsi pracę, a tym samym produkcję żywności. Pomimo tego, że niektóre z dawnych narzędzi wykorzystywanych na wsi może wydawać się archaicznych, to okazuje się, że umiejętność koszenia kosą i jej klepania może się przydać również w dzisiejszych czasach. Czy ludzie używają nadal tego tradycyjnego narzędzia do koszenia trawy?

Narzędzie to sprawia, że nie tylko do atmosfery nie trafiają spaliny i zanieczyszczenia (jak ma to miejsce w przypadku kosiarek), lecz daje szanse na przeżycie małym zwierzętom żyjącym w trawach.

Narzędzie uniwersalne

Kosę można zakupić również i dziś, choć wiele osób może taka informacja mocno zdziwić. W ofertach sklepów są nie tylko kosy, ale także klepiska czy sierpy.

Dlaczego, w dobie zaawansowanych technologii, nadal sprzedaje się tradycyjne narzędzia używane na wsi od niepamiętnych czasów? Warto wiedzieć, że kosiarka w intensywny sposób rozdrabnia koszoną trawę - w wyniku tego nie nadaje się ona do przygotowania paszy dla zwierząt.

Ponadto napęd w kosiarce sprawia, że rośliny z większą łatwością rozprzestrzeniają rozsadniki, co w dalszej konsekwencji może prowadzić do intensywniejszego namnażania chwastów.

Dawne umiejętności

Wszyscy wiemy, że klepanie kosy to umiejętność, która nie przychodzi łatwo. Poza tym trzeba mieć wiele cierpliwości, by kosę wyklepać prawidłowo.

Czy obecnie są ludzie, którzy nadal nie szczędzą czasu, by w prawidłowy sposób konserwować i naostrzyć swoje tradycyjne narzędzia? Z pewnością na wsi znajdą się osoby, które z dziada pradziada uczone były, w jaki sposób dać sobie radę w momencie, gdy kosiarka odmówi współpracy.

Podstawowe umiejętności pozwalające na niezależność od dostaw prądu i zaawansowanej technologii są zawsze wartościowe - niezależnie od tego, gdzie i jak mieszkamy.

Następny artykuł