nawóz
unsplash.com / fot. Markus Spiske
Autor Magdalena Więckowska - 12 Lutego 2021

Popularny nawóz będzie zakazany. Zmiany wchodzą w życie już od 1 sierpnia

Już niedługo, bo od 1 sierpnia wchodzi w życie przepis zakazujący stosowania mocznika w formie granulowanej. Wyjątkiem ma być tutaj mocznik z inhibitorem ureazy lub z powłoką biodegradowalną.

Omawiany przepis prawny jest najnowszą nowelizacją Ustawy o Nawozach i Nawożeniu, którą opisało w komunikacie Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Nawóz zakazany

Zmiany w kwestii nawozów, które mogą stosować rolnicy na swoich polach, związane są z chęcią podnoszenia standardów dbałości o klimat i środowisko. Tym razem celem działań jest zmniejszenie emisji amoniaku do środowiska.

Na stronie Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie możemy przeczytać:

Ograniczanie emisji amoniaku do atmosfery jest zgodne z kierunkiem działania Komisji Europejskiej, w tym zwłaszcza z założeniami i celami Europejskiego Zielonego Ładu.

Maszyny rolnicze poszły z dymem. Dramat rodzinnej firmy na MazowszuMaszyny rolnicze poszły z dymem. Dramat rodzinnej firmy na MazowszuCzytaj dalej

Opisywana nowelizacja nie dotyczy jednak tylko stosowania mocznika do nawożenia; zakłada ona również zmianę przepisów dotyczących przeniesienia kompetencji w zakresie nadzoru nad wprowadzeniem do obrotu nawozów, nawozów oznaczonych znakiem "NAWÓZWE" i środków wspomagających uprawę roślin z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) na Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

Złowrogi mocznik w glebie

Warto mieć na uwadze, że zakaz stosowania mocznika nie jest całkowity - określa on bowiem, że rolnicy nadal mogą korzystać z tego produktu, o ile znajduje się w nim inhibitor ureazy lub posiada on powłokę biodegradowalną.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie w komunikacie naświetla:

Nawozy zawierające inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną działają dłużej w glebie, co wydłuża czas dostępności składników pokarmowych dla roślin, ogranicza koszty stosowania nawozów oraz liczbę wykonywanych zabiegów nawożenia.

Poza tym zaznaczono, iż nowelizacja ma również związek z unijnymi wymogami:

Stosowanie mocznika z inhibitorem ureazy albo mocznika z powłoką biodegradowalną realizuje również wymagania określone w przepisach unijnej dyrektywy w sprawie redukcji emisji niektórych rodzajów zanieczyszczeń atmosferycznych oraz wspiera realizację dyrektywy azotanowej. Chodzi więc o szeroko pojęte aspekty środowiskowe.

Dobrą wiadomością jest fakt, że wiele głównych firm, które produkują nawozy, wprowadziły już do oferty mocznik spełniający nowe wymagania prawne. Niestety, jest też druga strona medalu - za nawóz nowszego typu rolnikom przyjdzie zapłacić wyższe ceny.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: cdr.gov.pl

Następny artykuł