nawozy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Magdalena Więckowska - 16 Lutego 2021

Nawozy droższe nawet o 30%. Do tego podwyżki cen materiału siewnego i środków ochrony roślin

Nawozy są droższe o 10-30% w porównaniu z ubiegłym rokiem - podobnie ma się sytuacja w kwestii cen preparatów zwalczających chwasty i szkodniki. Gospodarze łapią się za głowę, choć specjaliści twierdzą, że jedną z przyczyn tak dużych podwyżek są o wiele lepsze ceny zbóż, które uzyskali rolnicy w minionym sezonie.

Warto podkreślić, że nawozy i środki ochrony roślin drożeją co roku chwilę przed rozpoczęciem wiosennych prac na polu. Mimo to - według rolników - obserwowana skala podwyżek wychyla się poza standardowe wahania cen.

Rosnące ceny nawozów i środków ochrony roślin

Prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych Stanisław Kacperczyk w rozmowie z portalem farmer.pl skomentował aktualną sytuację:

- Tu rynek działa bez sentymentów. Skoro za zboże rolnicy otrzymali w bieżącym sezonie w większości przypadków relatywnie większe pieniądze niż w latach poprzednich, podwyżki cen nawozów czy środków ochrony roślin są gwarantowane. W ten sposób producenci co roku dopasowują do siły nabywczej rolników poziom cen oferowanych produktów.

Kolejnym czynnikiem, wpływającym tym razem na ceny środków ochrony roślin, jest mniejsza liczba dopuszczonych do obrotu specyfików. Również tutaj prezes PZPRZ wyraził swoją ocenę:

Tragedia w Miesiączkowie: młody mężczyzna zajął się ogniem, wszystko na oczach ojcaTragedia w Miesiączkowie: młody mężczyzna zajął się ogniem, wszystko na oczach ojcaCzytaj dalej

- Skoro jest coraz mniejszy wybór możliwych do zastosowania preparatów chwasto- czy owadobójczych, a także fungicydów, to siłą rzeczy te, które rolnik nadal może stosować, drożeją. W przypadku środków ochrony roślin, którym wygasa w tym roku zgoda na stosowanie, widzimy, że dystrybutorzy starają się wykorzystać tę sytuację i z powodu ich braków, łączą sprzedaż tych preparatów z dodatkowymi, czasami trudno zbywalnymi środkami.

Co z cenami materiału siewnego?

Środki ochrony roślin i nawozy to jedno - trzeba jednak mieć je na czym stosować. W takich sytuacjach wielu rolników stawia sobie pytanie, jak drogie okażą się nasiona poszczególnych zbóż w najbliższej przyszłości.

Bardzo możliwe, że w bolesny sposób podrożeje kukurydza oraz zboża jare. Dlaczego? Wielu rolników zrezygnowało z zasiewów ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Efektem może być mniejsza ilość tego produktu na rynku, a w konsekwencji - jego wyższe ceny.

Głośno też o podwyżkach cen stali. Wpływa to niewątpliwie na koszty, jakie ponoszą rolnicy, którzy są w trakcie realizowania drogich i rozległych inwestycji w swoich gospodarstwach. Przykładem może być chociażby budowa silosów.

Zwiększająca się wartość stali oddziałuje - i będzie zapewne jeszcze bardziej oddziaływać - na ceny ciągników i innych maszyn rolniczych. Czy czynnik ten będzie wywierał wpływ na liczbę kupowanych przez rolników ciągników w najbliższych miesiącach?

Czy 2021 rok okaże się nieco bardziej łaskawy dla rolników z sektora zbożowego? Na weryfikację tych wątpliwości przyjdzie nam jeszcze nieco poczekać.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: farmer.pl

Następny artykuł