Niemcy
unsplash.com / fot. Dan Renco
Autor Magdalena Więckowska - 14 Grudnia 2020

Coraz gorsza sytuacja rolnictwa w Niemczech. Ceny niższe, prognozy pesymistyczne

Niemcy zmagają się z wielkim kryzysem w rolnictwie. Nie sprzyja temu sytuacja epidemiologiczna wywołana pandemią koronawirusa. Negatywny wpływ na niemieckie rolnictwo ma także nieopanowana kwestia związana z afrykańskim pomorem świń. Nowy tydzień nie przynosi dobrych wieści zza zachodniej granicy - ceny tuczników spadły do 1,19 euro za kilogram wagi bitej ciepłej.

Niemieccy rolnicy coraz częściej wychodzą na ulicę i strajkują ze względu na znikomą opłacalność produkcji rolniczej. Mimo to trudno mieć nadzieję na realną poprawę sytuacji w najbliższym czasie.

Niemcy i stan rolnictwa

Informacje na nadchodzący tydzień nie są optymistyczne, a wielu rolnikom zza zachodniej granicy mogą odebrać resztki nadziei na poprawę sytuacji.

Kilogram bitej wagi ciepłej tuczników spadł do pułapu 1,19 euro. Trudno również szukać podstawy do tego, by w najbliższym czasie spodziewać się odwrócenia tego trendu.

Fakt jest jednak taki, że ceny mięsa wieprzowego różnią się w poszczególnych krajach członkowskich Unii Europejskiej, co spowodowane jest kwestią związaną z afrykańskim pomorem świń. W Niemczech problem jest naprawdę dotkliwy, a ceny żywca nie chcą drgnąć.

Afrykański pomór świń

Wirus afrykańskiego pomoru świń solidnie namieszał w hodowli żywca w Niemczech. Ogniska zachorowań zwierząt odnotowano w Brandenburgii i Saksonii. Kolejnym elementem pogarszającym sytuację jest koronawirus, który dziesiątkuje pracowników ubojni.

Ze względu na skalę zachorowań muszą oni przebywać na kwarantannie lub zwolnieniach lekarskich, co ma niebagatelny wpływ na tempo pracy w ubojniach.

Obecnie liczba tuczników czekających na ubój wzrasta i osiągnęła w Niemczech pułap 650 tysięcy sztuk zwierząt.

Nie ma to jednak absolutnie żadnego wpływu na cenę za kilogram mięsa, którego kwota w przeliczeniu na polską walutę to około 5,28 zł (zależnie od dziennego kursu euro).

Wiadomo jednak, że niemieckie ubojnie będą próbowały zintensyfikować proces ubojowy w okresie przedświątecznym, a także przed Nowym Rokiem, korzystając z większego zapotrzebowania na żywność. Warto dodać, że np. w Hiszpanii i Francji ceny żywca spadły o 3 centy i 1 cent, natomiast w Danii wzrosły o 2 centy.

Na obecną chwilę wiadome jest jedno: cenniki mięsa wieprzowego w Europie w najbliższym czasie nie będą notowały żadnych znacznych zmian, co jest definitywnie negatywną wiadomością dla producentów świń.

Następny artykuł