Niemcy
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 25 Września 2020

Niemcy budują wielki płot na granicy z Polską. Mówią, że nie ma innego wyjścia

Niemcy zdecydowały się na krok, który z pewnością zszokował nie tylko Europę, ale i cały świat. Sprawa dotyczy nie tylko samej Federacji, ale również Polski. Okazuje się, że władze niemieckie czują się zmuszone do postawienia ogrodzenia na granicy z naszym krajem. Na obecną chwilę płot będzie budowany jedynie na granicy Brandenburgii, lecz niewykluczone, że w przyszłości ogrodzenie powstanie na długości całej części sąsiadującej z Niemcami.

Niemcy ubolewają nad koniecznością konstruowania ogrodzenia. I choć wiadomo, że przyczyny tej decyzji nie mają charakteru politycznego, to wielu z nas, słysząc o jakichkolwiek ogrodzeniach oddzielających kraje, ma niekorzystne skojarzenia.

Niemcy walczą i budują płot

Powodem, dla którego władze Brandenburgii zadecydowały o odcięciu terenów polskich jest szalejący ASF. Choroba nie tak dawno przedostała się do lasów naszego zachodniego sąsiada, a tamtejsza minister rolnictwa oficjalnie potwierdziła pojawienie się afrykańskiego pomoru świń wśród dzików. Od tamtej pory sytuacja jest alarmująca i z pewnością nie można powiedzieć, że jest pod kontrolą. Niemieckie mięso wieprzowe tanieje, partnerzy biznesowi wykruszają się. Zachodni rolnicy z pewnością mają wiele powodów do zmartwień.

Ograniczenie potencjalnego zagrożenia

Fakt jest taki, że za budową płotu na granicy stoją dobre intencje i chęć opanowania sytuacji. Rolnicy i władze krajów europejskich są wyczerpane nieefektywną walką z afrykańskim pomorem świń. Pomysł budowania ogrodzeń jest może i kontrowersyjny, ale prawdopodobnie okaże się skuteczny. Warto dodać, że płot na granicy Polski z Brandenburgią nie będzie pierwszą tego typu konstrukcją w ostatnim czasie. Na południowej granicy aż do Frankfurtu nad Odrą znaleźć można ruchome ogrodzenie elektryczne, którego długość sięga aż 120 kilometrów. Czy afrykański pomór świń może sprawić, że za jakiś czas granice europejskich krajów znowu będą zamknięte?

Następny artykuł