Niemcy - rynek
reneadarin/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 25 Stycznia 2021

Rynek cały czas pod wpływem sytuacji w Niemczech. Ceny dalej niskie

Niestety, ceny skupu tuczników nadal są na niewielkim poziomie. Jak przekazuje, Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, rynek cały czas znajduje się pod wpływem sytuacji w Niemczech. Eksperci wskazują, ile jeszcze może potrwać.

- Ceny skupu tuczników dalej na niskim poziomie - informuje dziś Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

Sytuacja w Niemczech wpływa na cały rynek

- Rynek tuczników w krajach unijnych pozostaje ciągle pod wpływem sytuacji w Niemczech. Około milion świń czeka w kolejce na odbiór przez niemieckie rzeźnie (ISN)- zaznacza.

Jak przekazał Dargiewicz, eksperci są przekonani, że nadwyżka żywca będzie likwidowana jeszcze przez kilka następnych tygodni ze względu na wcześniejszy import prosiąt.

- Może potrwać to jednak wiele tygodni - podkreśla Dargiewicz.

Nie dostał dofinansowania, dziś się z tego cieszy. Nie dostał dofinansowania, dziś się z tego cieszy. "Sytuacja w rolnictwie jest bardzo niepewna"Czytaj dalej

Co więcej, na niekorzystną sytuację wpływa niski popyt, ale nie tylko.

- Sytuację pogarsza niski popyt i problemy ze sprzedażą wieprzowiny, wysoka masa tuczników oraz kłopoty związane z zakażeniami Covid-19 i konieczną kwarantanną pracowników zakładów mięsnych. Wiele zakładów pracuje znacznie poniżej swoich mocy produkcyjnych. W dniu 20/01/2021 cena VEZG w Niemczech została utrzymana na tym samym poziomie 1,19 €/kg (wbc) w stosunku do poprzedniego tygodnia - dodał.

A ceny?

Zdaniem Dargiewicza najlepiej przedstawia się sytuacja tych krajów, które mogą eksportować do Azji.

- Ale również Hiszpania została w ostatnich dniach sparaliżowana z powodu ataku zimy, co spowodowało problemy logistyczne oraz mniejsze przyrosty świń z powodu niskich temperatur powietrza. Nadprodukcja żywca oczekującego na ubój również dotknęła Danię. Niektóre zakłady mięsne uruchomiły dodatkowe zmiany, aby nadwyżkę zagospodarować - dodaje.

Jeżeli chodzi o ceny, poprawa popytu w niewielkim stopniu wpływa na wzrost cen.

- Podaż prosiąt skurczyła się przy rosnącym popycie. Pomimo rosnących kosztów pasz, producenci tuczników będą płacili wyższe ceny za prosięta w nadziei na wzrost cen tuczników w nadchodzących miesiącach. Tymczasem w notowaniach krajowych ceny skupu pozostały na niezmienionym, niskim, poziomie w stosunku do tygodnia ubiegłego - kończy.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG

Następny artykuł