
"Niemcy zbudowały Polskę jako kraj taniej siły roboczej". Niemiecki ekspert zabrał głos ws. cen
Reinhard Petzold, który od 30 lat zajmuje się wprowadzaniem niemieckich firm na polski rynek, w ostatnich wypowiedziach poruszył temat różnicy pomiędzy cenami, które obowiązują w Niemczech i w Polsce. Ekspert nie ma wątpliwości, że niemieccy dystrybutorzy zarabiają na chęci kupowania niemieckich towarów przez Polaków.
- Polacy zostali rozjechani przez kapitalizm. Również przez nas. Niemcy bardzo mocno przyczynili się do zmian w Polsce, tak by były one dla nas korzystne (...) Zbudowaliśmy Polskę jako kraj taniej siły roboczej. Polsce było bardzo trudno pozbyć się tego wizerunku - powiedział szef Niemiecko-Polskiego Towarzystwa na Rzecz Współpracy Gospodarczej w rozmowie z niemieckim portalem kurt.digital.
Różnice w cenach
Reinhard Petzold w rozmowie z mediami zwrócił uwagę na jedną ważną kwestię. Chodzi o różnice w cenach tych samych produktów w Polsce i w Niemczech. Zgodnie z raportem Brandenburskiej Centrali Konsumenckiej produkty, takie jak chemia gospodarcza, kosmetyki, czy słodycze są nawet o 20 tańsze w Niemczech, niż w Polsce.
Ekspert nie ma wątpliwości, że różnice w cenach wynikają z tego, że niemieccy dystrybutorzy wiedzą o silnym popycie na niemieckie towary w Polsce.
- Postanowili, to dodatkowo wykorzystać podnosząc ceny. Nie każdy Polak może sobie pozwolić na podróż do Niemiec. Z naszych badań wynika, że niemieckie sieci handlowe sprzedają w Polsce te produkty, które Polacy chętnie kupują w Niemczech - wyjasniał różnice w cenach ekspert.
I jak zaznacza, nie istnieje żaden ekonomiczny powód na to, by ceny się od siebie różniły.
- Nie ma żadnego ekonomicznego powodu, żeby taka sama czekolada - o tym samym składzie, masie i tego samego producenta - była w polskim Lidlu droższa, niż w Niemczech. To samo dotyczy środków do prania. Najczęstszy argument przedstawicieli niemieckich sieci handlowych, że ceny w Polsce muszą być wyższe, bo zawierają koszty transportu, jest niedorzeczny. Odległość między Frankfurtem nad Odrą a Słubicami jest żadna, a mimo to ceny niektórych artykułów w drogerii pewnej sieci po stronie niemieckiej są wyraźnie niższe - dodał.
Polacy płacą za wyższą jakość?
Reinhard Petzold zaznaczył, że Polacy decydują się płacić więcej za niemieckie produkty ze względu na reklamy, które wpłynęły na postrzeganie towarów z Niemiec.
-Państwa dawnego bloku socjalistycznego po przełomie demokratycznym zostały zalane towarami z Zachodu. Wraz z tym pojawiły się reklamy, które obiecywały niestworzone rzeczy. Ludzie byli olśnieni i zaczęli kojarzyć m.in. niemieckie rzeczy z lepszą jakością- podkreślił.
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
- Lubelska policja szukała bez skutku. Postronna osoba znalazła
- 31 grudnia ostateczny termin dostarczenia dokumentów. Ważna data dla hodowców
- Rolnicy planowali rozwój gospodarstwa, zaciągnęli kredyt. Dziś boją się o swoją przyszłość
Źródło: Portal Spożywczy