norka
commons.wikimedia.org / fot. SwiatRolnika
Autor Magdalena Więckowska - 28 Stycznia 2021

Szwecja: zawieszenie hodowli norek na 2021 rok. Niebywały powód rewolucyjnej decyzji

Szwedzki resort rolnictwa ogłosił 27 stycznia 2021 roku, iż w 2021 roku norki nie będą rozmnażane w celu pozyskania futra. Jest to rewolucyjna decyzja, która jest podyktowana ochroną zdrowia publicznego i zapobieganiem rozprzestrzeniania koronawirusa na fermach futerkowych.

O losie norek w 2021 roku poinformowała szwedzka Minister Rolnictwa Jennie Nilsson podczas konferencji prasowej.

Rok norek w Szwecji

Hodowla norek na cały rok 2021 roku w Szwecji zostaje zawieszona. Efektem tej decyzji rządu jest zakaz rozmnażania zwierząt przez hodowców. Mimo to właściciele ferm futrzarskich będą mogli zachować swoje stado podstawowe. Dodatkowo otrzymają odszkodowania od rządu.

Jaki jest powód decyzji? Przede wszystkim dbałość o ochronę zdrowia publicznego. Problemem w Skandynawii (nie tylko w Szwecji, ale również w Danii) i innych krajach Europy stały się ogniska koronawirusa wykrywane na fermach norek.

COVID-19 przyczynił się do znaczących zmian w kwestii hodowania norek w Europie - w Danii zabito wszystkie norki, w Holandii zakaz hodowli tych zwierząt przyspieszono o trzy lata. Choć w przypadku Szwecji mówi się o zawieszeniu hodowli norek na rok, to niewykluczone, że zmiana ta przyniesie znaczne osłabienie branży.

Zaciekła bitwa frontów. Prognozy pogody na najbliższe dniZaciekła bitwa frontów. Prognozy pogody na najbliższe dniCzytaj dalej

Dla szwedzkich właścicieli ferm futrzarskich nie jest to dobra wiadomość - nawet przed pandemią koronawirusa przemysł produkcji skór podupadł, głównie ze względu na zmieniające się zwyczaje konsumenckie. By oddać skalę przemian, warto dodać, iż produkcja skór skurczyła się z dwóch milionów do 500 tysięcy sztuk w skali roku.

Czy coś się zmieni?

W kwestii przemian dotyczących rynku futrzarskiego w Szwecji wypowiedział się Paweł Rawicki, prezes Stowarzyszenia Otwarte Klatki:

- Jest szansa na to, że Szwecja zostanie kolejnym krajem, w którym przemysł futrzarski przejdzie do historii. Ten biznes nie ma przyszłości, nie tylko ze względu na fakt, że coraz większa część społeczeństwa nie zgadza się na okrutne traktowanie zwierząt, ale też z uwagi na zagrożenie zdrowia publicznego.

Prezes Stowarzyszenia odniósł się również do polskiego prawodawstwa:

- Cały czas czekamy na podjęcie podobnych kroków w Polsce, nie zapomnieliśmy o obietnicach o zakazie hodowli zwierząt na futro w naszym kraju – dodaje.

Organizacje prozwierzęce w Szwecji, takie jak na przykład Djurens Ratt, prognozują, iż obecne zawieszenie rozmnażania norek może przyczynić się do zmierzchu branży futrzarskiej w ich kraju.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: informacja prasowa Stowarzyszenie Otwarte klatki, omni.se, djurensratt.se

Następny artykuł