nowe mapy
Arkadiusz Ziolek/ East News
Autor Magdalena Więckowska - 7 Października 2020

Możliwe, że będą potrzebne nowe mapy Polski. Popieracie nowy pomysł rządu?

Nowe mapy Polski mogą się okazać przydatne już wkrótce. Obecny rząd zapowiada, że najpóźniej w listopadzie Sejm będzie rozpatrywał najnowszy projekt ustawy dotyczący podziału województwa mazowieckiego. Celem Zjednoczonej Prawicy jest oddzielenie tzw. województwa warszawskiego od “starego” województwa mazowieckiego. Powodem może być to, że obszar warszawski zaburza statystyczny obraz rozwoju całego województwa, w którym najwyraźniej coraz bardziej widoczne są pewne nierówności. Może to również oznaczać, że więcej pieniędzy trafi do gmin poza obszarem Warszawy.

Nowe mapy mogą spowodować pewien chaos administracyjny - jesteśmy przecież przyzwyczajeni do tego, że Warszawa jest stolicą nie tylko całego kraju, ale i Mazowsza. Pada pytanie: jakie miasto będzie stolicą starego nowego województwa?

Internauci odkryli prawdę o Pawle z Internauci odkryli prawdę o Pawle z "Rolnik szuka żony". Nikt by się nie spodziewałCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zmarła zbyt wcześnie, 6 lat temu osierociła trójkę małych dzieci. Grała m. in. w "Złotopolskich"
2. Nie każdy ma możliwość podjęcia pracy. Wyjaśniamy jak uzyskać rentę i pieniądze z tytułu niezdolności do pracy
3. Tragedia w polskiej gminie. Niestety, doszło do najgorszego. Policja pilne poszukuje sprawców

Nowe mapy i zmiana układu sił

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski poinformował, że rząd nadal realnie planuje podział województwa mazowieckiego. Najpóźniej w listopadzie usłyszymy kolejne informacje na ten temat - tym razem już prosto z sali sejmowej, z wyników głosowania. Dla wszystkich, którzy śledzą wypowiedzi polityków Zjednoczonej Prawicy nie jest zaskoczeniem wyjątkowa determinacja w kierunku przeprowadzenia tej zmiany - partia od samego początku otwarcie mówiła o swoim stosunku do tej sprawy. Obecnie trwają szczegółowe rozmowy na temat poszczególnych elementów najnowszego projektu. Ustawa będzie przedstawiała kalendarz przeprowadzania kolejnych etapów oddzielania województw. Jest to niezbędne, bo administracyjny podział nie jest prostą sprawą.

Są zwierzakami jak pies czy kot. Czy przytulanie krów jest dobrym pomysłem?Są zwierzakami jak pies czy kot. Czy przytulanie krów jest dobrym pomysłem?Czytaj dalej

Kalendarz podziału województwa

We wspomnianym kalendarzu znajdziemy m.in. daty wyborów do sejmików województwa warszawskiego i mazowieckiego, które miałyby odbyć się w 2021 r. Adam Struzik z PSL zapowiadał, że w sprawie podziału województwa przydałoby się referendum, jednakże szef Komitetu Wykonawczego PiS odniósł się do tego niezbyt przychylnie:

- Rozumiem, że pokryje koszty tego referendum z własnej kieszeni, bo z tego, co wiem, to województwo mazowieckie ma dosyć duże zadłużenie - ironizował poseł PiS.
Pada również pytanie, jakie miasto będzie stolicą nowego województwa. Choć największym - po Warszawie - miastem Mazowsza jest Radom, to pomysł uczynienia go miastem wojewódzkim spotyka się ze sporą krytyką. Obecny podział na województwa w Polsce obowiązuje od 1999 roku.

Słoma i obornik mogą pojawić się na ulicach stolicy. Mówią, że Słoma i obornik mogą pojawić się na ulicach stolicy. Mówią, że "ciąg dalszy nastąpi"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ewa na spacerze zauważyła porozrzucane kawałki kiełbasy. Gdy podeszła bliżej, dokonała porażającego odkrycia, od razu ostrzegła innych
  2. Właściciel agresywnego pitbulla, który zagryzł 12-latka usłyszał zarzuty. Twierdzi, że jest niewinny
  3. Chlewnia spaliła się jak zapałka. Zginęło 2,5 tys. świń, potem nastąpił kolejny dramat
  4. Ich plany kompletnie legły w gruzach. Para z Podlasia padła ofiarą oszustów, dziś ostrzegają wszystkich
  5. Nowe zjawisko na wsi. Kościół bije na alarm, wskazuje konsekwencje
  6. „Godzina policyjna” w restauracjach i barach, spotkania ograniczone do 10 osób. Ogromne zmiany Berlinie

Następny artykuł