Odszkodowania - rolnicy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 15 Listopada 2020

Problem dotyczy dużej grupy Polaków. Tylko do 5 grudnia można ubiegać się o odszkodowania

Rolnicy jedynie do 5 grudnia ubiegać się mogą o wypłatę odszkodowań za słupy energetyczne Tauron Dystrybucja. Czasu zostało już niewiele. Kamil Gębala, prawnik, z którym rozmawiali dziennikarze Tygodnika Rolniczego, zdradził, jak należy rozpatrywać sprawy o odszkodowania, z którymi na co dzień ma do czynienia.

Odszkodowania za słupy energetyczne Tauron Dystrybucja mogą trafić tylko do tych rolników, którzy przed piątym grudnia złożą odpowiedni wniosek w sprawie udostępniania swoich pól.

Problem dotyczy niemalże wszystkich rolników w Polsce

Jak donosi portal Tygodnik Rolniczy, problem ze słupami dotyczy niemalże każdego rolnika w Polsce. Dla przykładu opisana została historia pana Dariusza z Wilczyc, który na swoich polach ma dwa słupy.

- Mieszkam w tym rejonie i pracuję na roli ponad trzydzieści lat, ale nie pamiętam, aby kiedykolwiek jakiś zakład energetyczny czy firma proponowały nam wypłacenie rekompensaty za ustawione na naszych gruntach słupy - przekazał Dariusz Jarema.

Pan Dariusz jest przekonany, że gospodarze pogodzili się z taką decyzją ze względu na brak czasu i wiedzy, ale nie tylko. Jednym z głównych problemów mogą być także pieniądze.

Marta Manowska pokazała się na planie i uchyliła rąbka tajemnicy. Fani zachwyceniMarta Manowska pokazała się na planie i uchyliła rąbka tajemnicy. Fani zachwyceniCzytaj dalej

- Często także z braku pieniędzy, gdyż uzyskanie odszkodowania za użytkowanie ziemi przez firmę energetyczną wymaga pieniędzy na adwokatów, którzy zajmą się taką sprawą. A i to nie gwarantuje sukcesu, bo firmy energetyczne też przecież mają swoich prawników - przekazał rolnik.

Jeszcze można ubiegać się o odszkodowania

Nie warto się jeszcze złamywać, część rolników ma jeszcze szansę, by otrzymać odszkodowanie za tzw. służebność przesyłu. Jest to możliwe dzięki wyrokowi Sądu Najwyższego z 4 kwietnia 2014 roku, w którym sąd wziął pod uwagę okres 30 lat od momentu, gdy grunty były wykorzystane wraz z infrastrukturą energetyczną przez firmy wyłonione z majątku Skarb Państwa.

Jak przypomniał portal Tygodnik Rolniczy, jeszcze za czasów władzy komunistycznej słupy mogły powstawać na polach rolników zgodnie z ustawą wywłaszczeniową z 12 marca 1958 roku. Niestety, często dochodziło do przypadków, w których żadna dokumentacja nie powstawała lub miała wiele wad.

Każda sprawa powinna być traktowana indywidualnie

Prawnik, Kamil Gębala, z którym rozmawiali dziennikarze Tygodnika Rolniczego, zaznacza, że w niektórych przypadkach rolnicy mogą starać się o odszkodowania, ale każda ze spraw powinna być traktowana indywidualnie. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z analizy stanu prawnego, którą przygotował.

- Każdą sprawę należy traktować indywidualnie ze względu na odmienny stan faktyczny. Punktem granicznym zasiedzenia służebności przesyłu przez operatora (Tauron Dystrybucja) jest 5 grudnia 2020 roku z racji wyodrębnienia poprzednika prawnego w postaci przedsiębiorcy przesyłowego z majątku Skarbu Państwa 5 grudnia 1990 roku.(...) Reasumując, dla chcących dochodzić swoich roszczeń wobec operatora przesyłowego będzie się to wiązało ze złożeniem wniosku do sądu o ustanowienie służebności przesyłu. Koszt wniosku to 100 zł, oczywiście w trakcie postępowania przed sądem należy powołać biegłego, który wyliczy stosowne odszkodowanie - zaznacza.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Niepublikowane dotąd zdjęcia i wielki sekret Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" ujrzały światło dzienne. Fani są zachwyceni
2. Waloryzacja 2021. Podwyżki jednak wyższe niż zakładał rząd
3. Józef z "Rolnik szuka żony" publicznie upomniał Apolonię: "o czym Ty piszesz?". Bitwa na słowa w sieci

Nadchodzą zmiany. Podczas konferencji MRiRW zapowiedziano wzmocnienie rodzinnych gospodarstwNadchodzą zmiany. Podczas konferencji MRiRW zapowiedziano wzmocnienie rodzinnych gospodarstwCzytaj dalej

Jednoznaczne stanowisko firmy Tauron Dystrybucja

Oczywiście do sprawy odszkodowań dla rolników wypowiedziała się także rzecznik prasowy firmy Tauron Dystrybucja.

- W większości przypadków są to roszczenia bezzasadne, z uwagi na fakt, iż spółka potrafi wykazać tytuł prawny do korzystania z nieruchomości. W indywidualnych przypadkach, gdy takiego tytułu spółka nie ma, zawsze w pierwszej kolejności prowadzone są rozmowy zmierzające do ugodowego ustanowienia służebności przesyłu oraz zapłaty za dotychczasowe korzystanie z nieruchomości. Każda taka sprawa traktowana jest indywidualnie i rozpatrywana jest przy założeniu dobrej woli obu stron - przekazała Ewa Groń, rzecznik prasowy Tauron Dystrybucja.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Makłowicz w końcu zdradził najlepszy przepis na tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami. Lepszego farszu nie można sobie wymarzyć
  2. Przeżyła śmierć kliniczną i mówi, że widziała Boga. Opowiada o szczegółach zza światów
  3. Wielkie pieniądze idą do rolników. Internauci zdają relację
  4. Propozycja zawieszenia kontroli w gospodarstwach. KRIR nie ma wątpliwości
  5. Od poniedziałku gigantyczna zmiana na rynku mięsa. Hodowcy przerażeni
  6. Dlaczego pies kładzie się przy Twoich stopach? Spanie w nogach jest ważnym sygnałem, lepiej go nie bagatelizować
  7. Tragiczna wiadomość obiegła świat sportu. Legendarny dziennikarz przegrał walkę z rakiem, zapisał się w historii

Źródło: Tygodnik Rolniczy

Następny artykuł