odszkodowania
Arkadiusz Ziolek / East News
Autor Magdalena Więckowska - 11 Grudnia 2020

Masz pole? Jedna rzecz może sprawić, że otrzymasz odszkodowanie

Pola potrafią rozciągać się na wielu hektarach, a nad nimi nierzadkim widokiem są linie energetyczne. Rzecz jasna, muszą być one zawieszone na słupach. To właśnie obecność słupów na prywatnym polu może uprawniać rolnika do ubiegania się m. in. o odszkodowanie pieniężne.

Pole, na którym znajduje się słup sieci energetycznej może - choć nie musi - sprawiać niemałe problemy przy uprawianiu roli. Jest jednak na to sposób.

Pole ze słupem

Sytuacja dotyczy rolników, na których prywatnym gruncie znajduje się słup energetyczny. Nie ma tutaj znaczenia, czy rzeczony słup energetyczny jest wykonany z drewna, betonu czy stali.

Jak jednak dociec, kto jest właścicielem tej szczególnej konstrukcji na naszej ziemi? By zebrać odpowiednie informacje należy zwrócić się do firmy, z której dostajemy rachunki za prąd.

Jeśli poprosimy lokalną firmę energetyczną o wskazanie właściciela słupa, nie powinno być żadnego problemu z uzyskaniem oczekiwanej odpowiedzi.

Sam fakt obecności słupa na polu rolnika nie sprawia, że jest on w obowiązku dochodzić swoich praw poprzez żądanie odszkodowania - kwestia ta jest absolutnie dobrowolna i zależy od danej osoby.

Rodzaje rekompensat za słup na polu

Jakie opcje ma do wyboru rolnik? Po pierwsze - z racji tego, że jest to jego prywatny grunt, może zażądać usunięcia słupa. Po drugie - właściciel ziemi może oczekiwać pieniędzy za tzw. bezumowne korzystanie z gruntu za poprzednich sześć lat.

Kolejnym sposobem jest ustalenie wspólnych warunków pozostawienia słupa na polu przy odpowiedniej płatności na rzecz właściciela ziemi.

W wielu przypadkach słupy energetyczne są na polach rolników “od zawsze”, więc decyzja o uzyskaniu odszkodowania po wielu latach może okazać się bezowocna. Dlaczego?

Sprawy tego typu mogą się przedawniać, gdyż dochodzi do tzw. zasiedzenia służebności przesyłu.

Faktem jest jednak, że każda kwestia dotycząca otrzymania odszkodowania za słup na swoim polu jest sytuacją indywidualną. W tym celu przed podjęciem stosownych kroków najlepiej jest skorzystać z pomocy prawnej.

Następny artykuł