ogród
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 5 Października 2020

Masz ogród? Te porażające błędy popełniamy prawie wszyscy, nie ma wtedy co ratować

Ogród jest integralną częścią domowego zacisza. Jedni z nas dbają, by był jak najbardziej reprezentacyjny niezależnie od pory roku, inni - pozwalają mu rosnąć w bardziej naturalny sposób. Jeśli jednak zależy nam na pięknej, gęstej murawie, warto zwrócić uwagę na popularne błędy i zabiegi pielęgnacyjne (a raczej ich brak!), które właściciele ogródków popełniają dość nagminnie. Przy zaniedbaniu niektórych z tych kroków nasz trawnik może wyglądać mało estetycznie, gdy przyjdzie kolejna wiosna.

Ogród i jego pielęgnacja nie należą do łatwych i szybkich procesów, ale z pewnością wysiłek włożony w nasz zielony zakątek zwróci się nam podwójnie. Należy jednak pamiętać o kilku niezwykle ważnych krokach, które są niezbędne do uzyskania efektu przepięknego trawiastego dywanu.

Ogród i podstawowe błędy

Najgorszym zaniedbaniem, które zdarza się jesienią to pozostawianie opadłych liści na trawie. Zasłaniają one i tak zmniejszoną ilość światła, sprawiając, że przy zwiększonej wilgotności w szybkim tempie namnażają się grzyby i inne szkodliwe drobnoustroje. Może to spowodować choroby i przerzedzenie źdźbeł. Warto zatem pamiętać o usuwaniu liści - można to zrobić nie tylko grabiami, ale też dużo szybciej za pomocą specjalnej dmuchawy. Na czas jesieni wielu domowych ogrodników skupia się bardziej na drzewach i krzewach owocowych i kwiatach, podczas gdy warto pamiętać również o systematycznym pozbywaniu się chwastów. Pomimo tego, że powoli nadchodzi zima, nie oznacza to, że chwasty nie powinny być wyrywane lub spryskiwane odpowiednimi specyfikami.

Nie tylko na powierzchni

Niezwykle ważnym zabiegiem, który tak naprawdę nie jest zbytnio popularny, jest napowietrzanie ziemi. Areacja, czyli napowietrzanie, pozwala na wnikanie tlenu pod powierzchnię ziemi, co sprawia, że korzenie trawy rosną szybciej i bujniej. Proces ten polega na nakłuwaniu ziemi na głębokość 10 centymetrów. Można to zrobić za pomocą specjalnych nakładek z kolcami na buty. Innym zabiegiem, który sprawi, że nasz trawnik na wiosnę będzie zachwycał wyglądem to piaskowanie. Jak mówi sama nazwa, na powierzchni trawy rozrzuca się drobny piasek, który ma za zadanie pobudzać trawę i jej korzenie do lepszego wzrostu, a także poprawiać przepuszczalność gleby. Przed zimą warto pamiętać o ostatniej porcji nawozu. A do kiedy można kosić trawnik? Z pewnością na korzyść naszego ogrodu będzie przycinanie murawy aż do przymrozków, lecz w nieco rzadszych odstępach, niż robiliśmy to latem. Choć trawnik może przetrwać w jakiś sposób bez tych zabiegów pielęgnacyjnych, to faktem jest, że często na wiosnę zastajemy bardzo smutny widok, a trawnik próbuje odzyskać utracony blask przez całe lato. Nie potrzeba wiele, by cieszyć się pięknym ogrodem - warto o tym pamiętać i przyglądać się bacznie trawie w swoim ogrodzie.

Następny artykuł