onz
unsplash.com / fot. Markus Spiske
Autor Magdalena Więckowska - 5 Stycznia 2021

Ważna decyzja ONZ ws. roku 2021. Rolnicy mogą czuć się docenieni

ONZ, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych nie pozostaje obojętna wobec gigantycznej roli rolnictwa na świecie. 2021 rok został oficjalnie ustanowiony Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw.

ONZ będzie wspierała popularyzację rolnictwa i edukowała w kwestii spożycia warzyw i owoców, które w wielu miejscach na świecie jest wciąż stosunkowo niskie.

ONZ i Międzynarodowy Rok Owoców i Warzyw

Nie każdy pamięta, ale rok 2020 był ustanowiony jako Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin. Tym razem Organizacja Narodów Zjednoczonych zdecydowała się na zwrócenie uwagi państw całego świata na potężną rolę, jaką odgrywa spożywanie odpowiedniej ilości owoców i warzyw w codziennym życiu.

Informacja jest nie tylko uprzejmym sygnałem w stronę rolników - że wielkie światowe organizacje nadal o nich pamiętają - lecz także motorem, który może kształtować świadomość i zwyczaje konsumentów, co z kolei wpłynie w pozytywny sposób na rynek rolniczy.

Organizacja Narodów Zjednoczonych cieszy się międzynarodową estymą i ogłaszane przez nią akcje nie przechodzą bez echa.

Wystarczyła jedna decyzja ws. Wystarczyła jedna decyzja ws. "Rolnicy. Podlasie". Fani dali upust swoim emocjomCzytaj dalej

Warzywa i owoce na świecie

ONZ skupia się przede wszystkim na utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, spajaniu współpracy między państwami i wspieraniu przyjaźni międzynarodowych.

Jak ma się do tego Międzynarodowy Rok Warzyw i Owoców? Warto pamiętać, że rolnictwo jest jedną z podstawowych gałęzi gospodarki, która gwarantuje bezpieczeństwo każdemu państwu na świecie.

Dobrze rozwijające się rolnictwo, które przynosi zyski wymierne do wysiłku włożonego w uprawę gwarantuje harmonijny wzrost ekonomiczny danego państwa. Jak podaje portal sadyogrody.pl Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres podczas grudniowego przemówienia podkreślił, iż owoce i warzywa są podstawowymi elementami zdrowej diety. Mimo to znaczny odsetek ludzi nie spożywa ich w dostatecznej ilości. Guterres powiedział:

- Ogłaszając rok 2021 Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw, przyjrzymy się bliżej jednemu z najważniejszych sektorów i wzywamy do przyjęcia bardziej holistycznego podejścia do produkcji i konsumpcji z korzyścią dla zdrowia ludzkiego i środowiska.

Jak podkreśla kierownictwo ONZ, obecny rok 2021 będzie skupiony na refleksji wobec wzorców produkcji i konsumpcji żywności. Szczególny nacisk będzie położony na analizę systemów żywnościowych, tak, by móc zbudować międzynarodowy system pozwalający na dostęp do zdrowej żywności wszystkim narodom na całym świecie.

Warto dodać, że statystyczny Europejczyk spożywa około 340 gramów owoców i warzyw na dzień. W przypadku przeciętnego Polaka jest to tylko 280 gramów. Oznacza to, że Międzynarodowy Rok Owoców i Warzyw będzie z pewnością doskonałą okazją do promocji zdrowego żywienia w naszym kraju.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł