opłata
East News / Arkadiusz Ziolek
Autor Magdalena Więckowska - 12 Listopada 2020

Od stycznia nowa opłata dla 38 milionów Polaków. Nadchodzi fala niezadowolenia

Opłaty związane z miesięcznymi wydatkami mogą wzrosnąć od stycznia 2021 roku. Nie jest to dobra wiadomość dla tych wszystkich, którzy liczyli, że ceny opłat nieco się ustabilizują. Okazuje się bowiem, że planowana podwyżka dotyczy prądu, a więc wszystkich gospodarstw domowych.

Opłaty w skali rocznej za prąd mogą być wyższe o około 8-10 procent, co daje mniej więcej od 100 do 150 złotych. Nie są to gigantyczne kwoty, jednakże trzeba pamiętać, że każde gospodarstwo domowe ma inny udział procentowy sprzętów zasilanych na energię elektryczną, co może sprawić, że realna podwyżka opłat w skali rocznej może być sporo większa niż podane szacunki.

Opłaty za prąd

Od stycznia 2020 roku ma wejść dodatkowa opłata związana z wydatkowaniem energii elektrycznej, czyli tzw. opłata mocowa.

Czemu mają służyć dodatkowe pieniądze pozyskiwane od poborców energii elektrycznej? Celem jest inwestycja, mająca zapewnić bezpieczeństwo dostać energii elektrycznej.

W przypadku, gdyby doszło do awarii dostaw prądu, dzięki zebranym funduszom można zapobiec niewydajności sieci energetycznej.

Inwestycja ta nie może być pokryta z funduszy wytwórców i dystrybutorów energii elektrycznej, bo - jak się okazuje - stworzenie rezerw energetycznych przekracza ich granice inwestycyjne.

Jest to informacja ważna m.in. dla rolników, którzy zużywają więcej energii elektrycznej niż przeciętne gospodarstwo domowe na przykład w małym mieście.

To nie koniec

Wiadomo zatem, że od stycznia 2021 roku wszyscy Polacy będą musieli pogodzić się z wejściem w życie tzw. opłaty mocowej.

To jednak nie koniec, ponieważ na horyzoncie majaczą inne, dodatkowe scenariusze. Choć na obecną chwilę nic nie jest pewne, to wiemy, że sami sprzedawcy prądu mogą podnieść ceny energii.

Na szczęście dla konsumentów nie może być to jedynie decyzja wewnętrzna firm energetycznych - musi być ona bowiem zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki.

Więcej z pewnością dowiemy się w drugiej połowie listopada, ponieważ od 16 listopada sprzedawcy energii mogą składać wnioski o podwyższenie cen do Urzędu Regulacji Energetyki. Warto dodać, że w zeszłym roku ceny zostały podniesione aż o 12%.

Następny artykuł