Opłata - rolnicy
BeatriceBB /Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 4 Stycznia 2021

Rolnicy zostali zwolnieni z opłaty. Wiemy, do kiedy obowiązywać będą zmiany

Pojawiły się dobre wieści dla wszystkich rolników, którzy sprzedają swoje płody rolne na targowiskach. Jak się okazuje, właśnie ich obejmie zwolnienie z opłaty. Do kiedy nie będzie pobierana opłata targowa?

- W 2021 r. roku nie będzie pobierana opłata targowa, gminy nadal będą mogły przedłużać terminy płatności rat podatku od nieruchomości lub zwalniać z niego firmy, które ucierpiały podczas pandemii - informuje portal Bankier.

Zmiany w opłatach targowych i podatku od nieruchomości wynikają z nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, oraz niektórych innych ustaw, która została uchwalona jeszcze w grudniu ubiegłego roku.

Brak opłaty dla rolników

Zgodnie z nowelizacją opłata nie będzie pobierana od 1 stycznia bieżącego roku, aż do końca roku, tj. do 31 grudnia 2021 roku.

Co więcej, z tytułu wprowadzonych zmian, jednostkom samorządu terytorialnego przysługiwać będzie rekompensata ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Apel w sprawie emerytów ubezpieczonych w KRUS. KRIR zwróciła się do ministerstwaApel w sprawie emerytów ubezpieczonych w KRUS. KRIR zwróciła się do ministerstwaCzytaj dalej

Dla wielu osób, które sprzedawały swoje owoce i warzywa, jest to bardzo dobra wiadomość. Niestety, ze względu na pandemię, spadła sprzedaż na targach. W ubiegłym roku dochodziło do sytuacji, w których rolnikom przez cały dzień udawało się jedynie sprzedać tyle, by pokryć opłatę targową, bez żadnego zysku dla siebie.

Pozostałe zmiany wynikające z noweli

- Nowela przedłużyła też możliwość stosowania przez gminy rozwiązań w zakresie podatku od nieruchomości, dla przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu z powodu skutków wywołanych przez COVID-19. Na podstawie zmienionych przepisów rady gmin, w drodze uchwały, będą mogły wprowadzać, za wybrane miesiące pierwszego półrocza 2021 r., zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - informuje portal Bankier.

Dodatkowo zgodnie z nowelizacją, możliwe będzie przedłużenie terminu płatności rat podatku od nieruchomości.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Bankier

Następny artykuł