Orlen
fot. Andrzej Iwanczuk/Reporter/EastNews
Autor Magdalena Więckowska - 14 Grudnia 2020

Orlen przejął właśnie kolejną spółkę. Tym razem chodzi o rolnictwo

PKN Orlen jest firmą, której nazwa pojawia się ostatnio w mediach bardzo często, i to niekoniecznie ze względu na kwestie związane z bezpośrednio z branżą paliwowo-energetyczną. 7 grudnia Orlen przejął spółkę Polska Press, do której należy około 20 lokalnych gazet i 500 stron internetowych. Obecnie Orlen powrócił do inwestycji energetycznych, czego dowodem jest informacja o kupnie biogazowni rolniczej Bioenergy Project.

Ekspansja Orlenu na inne branże postępuje w bardzo szybkim tempie.

Orlen i Bioenergy Project

PKN Orlen jest spółką, która z powodzeniem funkcjonuje w branży paliwowo-energetycznej, będąc liderem na całą Europę środkowo-wschodnią. Ostatnimi czasy firma zaczęła kupować kolejne spółki, co budzi wiele pytań wśród obserwatorów sytuacji.

W mediach pojawiła się informacja o tym, że PKN Orlen zdecydował się na przejęcie biogazowni rolniczej Bioenergy Project w Konopnicy. Co to w praktyce oznacza? Koncern ma w planach przekształcenie jej w wytwórnię biometanu, czyli chce rozszerzyć swoją działalność o odnawialne źródła energii.

Dodatkowo dla zabezpieczenia dostaw niezbędnych do funkcjonowania biogazowni Orlen zakupił firmę Biozec. Jest ona odpowiedzialna za sprzedaż i dystrybucję wytwarzanej energii cieplnej. W piątkowym (11.12.20) oświadczeniu PKN Orlen podał, iż koncern chce stworzyć nową linię biznesową w obszarze produkcji biogazu.

Jechali pociągami z drewnianymi zrębkami. Podczas kontroli wyszło na jaw, co ukrywaliJechali pociągami z drewnianymi zrębkami. Podczas kontroli wyszło na jaw, co ukrywaliCzytaj dalej

Przekształcenie w wytwórnię biometanu

Opisywane przez Orlen wejście w nowy segment biznesowy ma niewątpliwe znaczenie dla rolnictwa. Funkcjonowanie biogazowni czy produkowanie biometanu jest bowiem ściśle związane z wykorzystywaniem odpadów po produkcji rolniczej.

Biogazownia w Konopnicy funkcjonuje w gminie Rawa Mazowiecka od 2012 roku, a do procesu fermentacji wykorzystuje odpady z tłoczenia soków jabłkowych, a także elementy z innych owoców z okolicznych gospodarstw rolnych. Bioenergy Project nadal wytwarza energię elektryczną i cieplną na rzecz lokalnych domostw.

Celem Orlenu jest jednak jej przekształcenie w taki sposób, by produkowany był w niej biometan. Jaka jest jednak dokładna różnica między biogazem a biometanem? Biogaz jest mieszaniną metanu i dodatków innych substancji, a jego istotną cechą jest fakt, że nie może być wykorzystywany w sieci fazowej ze względu na inne właściwości niż gaz ziemny. Dopiero po oczyszczeniu biogazu powstaje biometan.

Orlen zapowiada, że już w 2022 roku produkcja biometanu w Konopnicy może osiągnąć poziom 7 milionów metrów sześciennych rocznie.

Przejęcie Bioenergy Project jest dopiero pierwszym krokiem pilotażowego programu przewidującego pozyskanie firm w branży produkcji biogazu.

Firma przewiduje również budowę własnych instalacji w przyszłości wraz z zakładami Cegielskiego w Poznaniu, Krajowych Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Celem spółki jest także budowa biogazowni w gospodarstwach rolnych, które należą do KOWR.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Następny artykuł