zwyczaje
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 30 Września 2020

Pamiętacie prządki i darcie pierza? Niepowtarzalne doświadczenia, teraz należą do przeszłości

Zwyczaje na wsi mają nierzadko pradawny rodowód, a dopiero od niedawna odeszły do lamusa. Najstarsi mieszkańcy wsi z pewnością miło wspominają długie jesienne wieczory, podczas których wspólnie spędzano czas na różnych tradycyjnych zajęciach. Mogło to być darcie pierza, międlenie konopi i lnu, obieranie kapusty czy przędzenie. Co ciekawe, mieszkańcy danej wioski nie ograniczali się do spędzania czasu jedynie w rodzinnym gronie - zgodnie ze zwyczajami do największej izby schodzili się ludzie z sąsiedztwa, by wspólnie pracować nad jednym zadaniem.

Zwyczaje, które teraz mogą wydawać się nieco archaiczne, mają tak naprawdę bardzo wielką wartość, która nie zawsze doceniana jest przez współczesne pokolenie. Prace ręczne wymagały cierpliwości i precyzji, która obecnie została zastąpiona przez mechanizację i masowość.

Zwyczaje października

Gdy rolnicy na wsiach uporali się ze żniwami, zwożeniem skoszonej trawy, gdy ziemniaki zostały zebrane z pola, a zboże ozime posiane, na wsi nadchodził czas wyciszenia. Jest tak również i dziś, gdyż rytm natury się nie zmienił. Zmieniły się za to ludzkie zwyczaje i to, w jaki sposób spędzamy długie jesienne wieczory w oczekiwaniu na pierwsze oznaki wiosny. Dawniej ludzie częściej spędzali wspólnie czas - i to nie tylko w rodzinnym, ale również sąsiedzkim gronie. Tzw. prządki były powszechnie kultywowanym zwyczajem. Rozumiało się przez nie wspólne spotkania kobiet, podczas których międlono len i konopie. Z ich włókien leciały tzw. paździerze, od których najprawdopodobniej pochodzi nazwa miesiąca.

Ciężka praca i urocze wspomnienia

Poza prządkami organizowane były także piórnie, czyli spotkania, podczas których wspólnie darło się pierze na pościele. Takim wieczorom towarzyszyło wspólne śpiewanie pieśni, a nierzadko również tańce. Męską wersją tego typu spotkań była tłoka, kiedy to skrzykiwano się na wspólne znoszenie drewna z lasu na zimę. Podczas okresu wyciszenia prac polowych organizowano częściej również wesela i zabawy taneczne.

Następny artykuł