park narodowy
commons.wikimedia.org / fot. Jerzy Strzelecki
Autor Magdalena Więckowska - 14 Listopada 2020

W Parku Narodowym ma być droga ekspresowa. Sprawa może trafić do UE

Parki Narodowe są niezwykle cennymi obszarami dzikiej natury. Zadaniem człowieka jest je chronić, ponieważ mają bezcenną wartość dla równowagi ekologicznej, a także dla przyszłości ludzkości. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku podała, iż droga ekspresowa S16, będąca częścią Via Carpatia będzie przebiegać… przez środek Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Park Narodowy i jego przyszłość są poważnie zagrożone. Droga przebiegająca przez sam środek chronionego obszaru bez najmniejszego cienia wątpliwości wpłynie na resztę całego Parku.

Zacznie się 5 grudnia. Ważna zmiana przepisów dla kierowcówZacznie się 5 grudnia. Ważna zmiana przepisów dla kierowcówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Internauci w mocnych słowach o Andrzeju i Gienku z "Rolnicy. Podlasie". Nikt się nie spodziewał
2. Sanepid podał pilny komunikat i liczy na masowe zgłoszenia. Ciebie też może dotyczyć
3. Dobra wiadomość dla milionów Polaków. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Park Narodowy i droga ekspresowa

Chciałoby się powiedzieć, że po raz kolejny powtarza się sytuacja analogiczna do tego, co działo się w Dolinie Rospudy jakiś czas temu.

W 2006 roku próbowano zbudować tam drogę Via Baltica, lecz Komisja Europejska wymogła na polskich władzach zmianę planu.

Było to spowodowane tym, iż plan budowy drogi w terenie chronionym łamie unijne prawo, a sprawa trafiła aż do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Finalnie Via Baltica powstała w innym miejscu niż forsowały to władze. Naukowcy nie mają wątpliwości, że sprawa drogi ekspresowej w Biebrzańskim Parku Narodowym również trafi na szczebel unijny.

Niepublikowane dotąd zdjęcia i wielki sekret Andrzeja z Niepublikowane dotąd zdjęcia i wielki sekret Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" ujrzały światło dzienne. Fani są zachwyceniCzytaj dalej

Zagrożenie dla przyrody

Biolodzy jednogłośnie krytykują pomysł ogłoszony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Warto dodać, że opisywana droga ekspresowa S16 ma być częścią międzynarodowej Via Carpatia.

Trasa ma przebiegać przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i kończyć się w greckich Salonikach. Biebrzański Park Narodowy to dom najlepiej zachowanych torfowisk w Europie.

Dlaczego nam wszystkim powinno zależeć na ich bezwzględnej ochronie? W obliczu negatywnych skutków ingerencji człowieka na środowisko naturalne, możemy obserwować postępującą destrukcję przyrody.

Torfowiska i mokradła magazynują masy dwutlenku węgla. Jak podaje portal WP.pl - w torfowiskach zmagazynowana jest dwukrotność CO2 w porównaniu do tego, co pochłaniają lasy.

A warto dodać, że torfowiska stanowią zaledwie 3% powierzchni Ziemi. Sprawa jest zatem niezwykle istotna dla każdego człowieka.

Fundacja Dla Biebrzy wysunęła propozycję innego projektu trasy drogi ekspresowej. Niestety, na obecną chwilę nie spotkała się z optymistycznym odzewem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wielkie pieniądze idą do rolników. Internauci zdają relacjęWielkie pieniądze idą do rolników. Internauci zdają relacjęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Używasz folii aluminiowej do pieczenia albo pakowania jedzenia? Popełniasz nieodwracalny w skutkach błąd
  2. Łzy same płyną po policzkach. Nowa świąteczna reklama Coca-Coli wzruszy każdego
  3. Amerykanie urządzili zawody na wsi. Niebywałe, co miały robić świnie
  4. Policja ścigała ciągnik napakowany ludźmi. Nie do wiary, kim był jeden z nich
  5. Awantura i wielka blokada mleczarni trwały kilkanaście godzin. Na miejscu pojawili się górale i policja
  6. Dalmatyńczyk miał zostać mamą 3 szczeniaków. Ale gdy zaczął się poród, wszystkim opadły szczęki
  7. Robert Lewandowski pławi się w luksusach. Jego mieszkanie w Warszawie wygląda obłędnie, kosztowało miliony złotych (FOTO)

Następny artykuł