Pasza - zmowa
Skitterphoto/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 8 Lutego 2021

Zmowa producentów pasz dla zwierząt. 2,5 mln zł kary od UOKiK

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 2,5 miliona złotych kary za zmowę producentów pasz dla zwierząt. - Postępowanie antymonopolowe wykazało, że przedsiębiorcy podzielili pomiędzy sobą rynek - poinformował dziś Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

- Prezes UOKiK Tomasz Chróstny stwierdził podział rynku przez producentów pasz dla zwierząt - zmowa ograniczyła swobodę wyboru produktów rolnikom i sprzedawcom preparatów mlekozastępczych. Spółka Polmass otrzymała karę w wysokości 2,5 mln zł. Drugi uczestnik niedozwolonego porozumienia – Agro-Netzwerk Polska – uniknął sankcji poprzez współpracę z Urzędem w ramach programu leniency - przekazał dzisiaj UOKiK.

Zmowa sprzedaży preparatów mlekozastępczych dla bydła

Jak informuje dziś UOKiK, przedsiębiorcy nie prowadzili uczciwą rywalizację, ustalali, że na danym obszarze nie będą konkurować, a podzielą między siebie terytorium, towary, a także grupy klientów.

- W efekcie potencjalni kontrahenci tracą możliwość kupna produktów od wybranych sprzedawców. Brak konkurencji powoduje również utrzymywanie wyższych cen produktów lub usług - informuje UOKiK.

Tragedia na terenie Spółdzielni Mleczarskiej. Nie żyje 55-letnia pracownicaTragedia na terenie Spółdzielni Mleczarskiej. Nie żyje 55-letnia pracownicaCzytaj dalej

I tak prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał decyzję, w której stwierdził, że spółki Polmass i Agro-Netzwerk Polska podzieliły rynek w przypadku sprzedaży preparatów mlekozastępczych dla bydła (mieszanki do karmienia młodych zwierząt).

- Postępowanie antymonopolowe wykazało, że przedsiębiorcy podzielili pomiędzy sobą rynek. Ustalili, że nie będą sprzedawać swoich produktów do odbiorców drugiego uczestnika zmowy, nawet jeśli potencjalny kontrahent sam się do nich zgłosi. Zmowa trwała 7 lat i przez ten okres hodowcy bydła czy sprzedawcy pasz nie mieli możliwości swobodnego wyboru preparatów. Jeżeli byli wcześniej klientami jednej firmy, nie mogli kupić wyrobów od drugiej. Brak rywalizacji o klienta sprzyjał utrzymaniu wyższych cen sprzedaży produktów - przekazał Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Wieloletnie porozumienie przedsiębiorców

- Porozumienie trwało od lipca 2010 r. do kwietnia 2017 r. W tym czasie przedsiębiorcy monitorowali, czy druga strona dotrzymuje ustalonych warunków i reagowali w sytuacji, gdy zmawiający się łamał warunki niedozwolonego porozumienia. Jednym z dowodów jest e-mail wysłany przez pracownika Polmassu do Agro-Netzwerk Polska - informuje UOKiK.

Jak przekazał UOKiK, szczegóły porozumienia razem z korespondencją pomiędzy przedsiębiorcami, trafiły do Urzędu podczas przeszukania w siedzibach firm oraz od jednego z uczestników porozumienia.

- Za udział w podziale rynku nałożyłem na spółkę Polmass sankcję w wysokości ponad 2,5 mln zł. Drugi z uczestników porozumienia - Agro-Netzwerk skorzystał z programu łagodzenia kar leniency. Spółka dostarczyła istotne dla postępowania dowody oraz w pełni współpracowała z Urzędem, dlatego zdecydowałem o odstąpieniu od nałożenia kary finansowej na tego przedsiębiorcę. Chcemy pokazać, że współpraca z Urzędem się opłaca - warto przyznać się do winy, zanim samodzielnie zidentyfikujemy nieprawidłowości i rozpoczniemy nasze działania. Jednocześnie, kto poniósł szkodę w wyniku niedozwolonego porozumienia, może w postępowaniu cywilnym żądać zadośćuczynienia od każdego z jej uczestników, także podmiotu zwolnionego z kary finansowej w ramach programu leniency - przekazał Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwsza decyzja UOKiK w sprawie podziału rynku przez Polmass. Jak przypomniano, w zeszłym roku Tomasz Chróstny ukarał spółkę za niedozwolone porozumienie z firmą Ekoplon, wtedy sankcje dla Ekoplonu wyniosły 12,4 mln zł, a dla Polmassu 4,7 mln zł.

- Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu. Maksymalna kara za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję może wynieść do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji - informuje UOKiK.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Następny artykuł