PGR - nabór wniosków
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 4 Stycznia 2021

Nabór wniosków potrwa tylko do 12 lutego. Od 50 tys. zł do 5 mln zł. wsparcia

Dziś, 4 stycznia 2020 rozpoczął się nabór wniosków na inwestycje popegeerowskich gmin. Wsparcie wyniesie od 50 tys. zł do 5 mln zł. Przypominamy, na jakich zasadach można ubiegać się o dodatkowe fundusze.

Premier, Mateusz Morawiecki jeszcze w pod koniec ubiegłego roku przekazał informację o nowej formie pomocy. Jak się okazało, aż 250 mln złotych zostanie przekazane na inwestycje w gminach, w których kiedyś funkcjonowały PGR-y.

Nabór wniosków wystartował

Dziś, 4 stycznia 2021 roku rozpoczął się nabór. Wnioski o wsparcie gminy można składać do wojewodów jedynie do 12 lutego bieżącego roku. W naborze można ubiegać się o wsparcie od 50 tys. zł do 5 mln zł.

- To szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw, które działają na terenie tych powiatów, żeby móc przeprowadzić tam inwestycje - powiedział w poniedziałek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Złożone wniosku będą opiniowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wraz z wojewodami.

Apel w sprawie emerytów ubezpieczonych w KRUS. KRIR zwróciła się do ministerstwaApel w sprawie emerytów ubezpieczonych w KRUS. KRIR zwróciła się do ministerstwaCzytaj dalej

-Te samorządy, te gminy bardzo często nie mają środków własnych, albo bardzo małe środki własne mają na inwestycje. Takie środki, jakie przewiduje program, czyli do 5 mln zł z perspektywy takich gmin, dają potencjał możliwości przeprowadzenia inwestycji. (...) Chcemy, żeby w tym roku te gminy przeprowadziły najbardziej pilne (inwestycje - red.), które w innych częściach kraju już dawno zostały zrobione, a na tych częściach popegeerowskich zapomnianych, tych inwestycji brakuje - dodał Szefernaker.

Kto może skorzystać z pomocy i na co można przeznaczyć pieniądze?

Zgodnie z informacjami, które zostały przekazane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, z pomocy mogą skorzystać gminy, na których terenie funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej.

A na co można przeznaczyć dodatkowe fundusze?

- Na wszelkie inwestycje i zadanie inwestycyjne realizowane w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej, w szczególności na budowę, rozbudowę lub przebudowę kanalizacji sanitarnej, lub lokalnych oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją oraz przepompowni ścieków, dróg wewnątrz miejscowości, chodników, obiektów użyteczności publicznej, obiektów sportowych, świetlic, oświetlenia wewnątrz miejscowości, remiz strażackich i innych. Katalog zadań inwestycyjnych, na które gmina może przeznaczyć środki jest otwarty - zaznaczono na stronie MSWiA.

Co więcej, ze środków można sfinansować lub dofinansować modernizację składników mienia pochodzącego z zasobu zlikwidowanych państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolne.

Więcej informacji można znaleźć >tutaj<.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: MSWiA, Polskie Radio, PAP

Następny artykuł