piątka dla zwierząt
rolnikinfo
Autor Magdalena Więckowska - 1 Listopada 2020

Pilne: najnowsze informacje ws. "piątki dla zwierząt". Ludzie nie dowierzają

“Piątka dla zwierząt”, czyli zwyczajowa nazwa dla nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, rozpaliła do czerwoności środowiska związane z rolnictwem. Organizacje takie jak AgroUnia nieprzychylnie odnosiły się do nowych zapisów ustawy i zarzucały politykom, że głosowanie odbyło się bez społecznej konsultacji z rolnikami. Obrońcy zwierząt podkreślali i podkreślają, że prawo dla zwierząt musi się zmienić - nikt nie ma wątpliwości co do tego, że takich zapisów w polskich przepisach po prostu brakuje. Po wielu protestach rzeczniczka PiS, Anita Czerwińska, poinformowała na Twitterze, że “Stanowisko Prawa i Sprawiedliwości w kwestii ochrony zwierząt jest niezmienne. Nie wycofujemy się z Piątki dla zwierząt”.

“Piątka dla zwierząt” we wpisie Anity Czerwińskiej sprawiała wrażenie ustawy, która z pewnością nie ulegnie zmianie. Okazuje się jednak, że sprawy mają się nieco inaczej, a politycy partii rządzącej planują pewne roszady prawne w tej kwestii. W ostatnich dniach działo się tak wiele, że wielu ludzi nie może uwierzyć w to, co politycy zamierzają zrobić z “piątką dla zwierząt”.

“Piątka dla zwierząt” i najnowsze informacje

Można zatem powiedzieć, że Anita Czerwińska powiedziała prawdę połowicznie - bo prawdą jest, że Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza z ustawy o ochronie zwierząt rezygnować. Sęk w tym, że na dniach pojawiały się nieoficjalne informacje dotyczące planów stworzenia nowego projektu, który łatałby dziury, które zarzucali ustawie rolnicy i organizacje rolne. Wątpliwości w tej kwestii rozwiał wiceminister rolnictwa, Ryszard Bartosik, który jednoznacznie określił kwestię najbliższych ruchów Prawa i Sprawiedliwości dotyczących “piątki dla zwierząt” w rozmowie z Radiem Poznań.

Wiceminister w Radio Poznań

Wiceminister resortu rolnictwa, Ryszard Bartosik, postawił sprawę jasno: obecnie partia rządząca zamierza przestać pracować nad obecną ustawą o ochronie zwierząt. W planach jest natomiast stworzenie nowego projektu, który miałby szansę pogodzić zwaśnione strony konfliktu, który rozlał się na całą Polskę. W ostatnim czasie słyszało się w kuluarach informacje o tym, że ustawa o ochronie zwierząt ma trafić do sejmowej zamrażarki. Dodatkowo w poniedziałek opinia publiczna usłyszała informacje od Jana Marii Jackowskiego, po czym odwołano posiedzenie komisji rolnictwa, na którym politycy mieli debatować nad poprawkami do ustawy o ochronie zwierząt przekazanymi przez Senat. Wiadomo, że nowy projekt “piątki dla zwierząt” ma pojawić się w ciągu 2-3 następnych tygodni.

Następny artykuł