piątka dla zwierząt
Wikimedia Commons / fot. swiatrolnika.tv
Autor Magdalena Więckowska - 6 Listopada 2020

Puda o nowej "piątce dla zwierząt": "To będzie szeroka ustawa". Prace w toku

“Piątka dla zwierząt” jest jedną z ustaw, która w ostatnich tygodniach budzi szczególne emocje. Nie będzie przesadą powiedzieć, że tegoroczna jesień obfituje w rozmaite polityczne niespodzianki, które nie zawsze powodują zadowolenie w społeczeństwie. Pierwotnie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt zwana “piątką dla zwierząt” przewidywała zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, uboju rytualnego, przetrzymywania psów na łańcuchach przez całe dnie, a także całkowitą delegalizację ferm norek na terenie kraju. Po sejmowym głosowaniu rolnicy wyszli na ulice, by protestować.

“Piątce dla zwierząt” rolnicy zarzucali, że jest ustawą wymierzoną w polskie rolnictwo, choć według oficjalnych wyliczeń aż 70% Polaków i 55% rolników chce zakończyć ubój rytualny i hodowlę zwierząt na futra. Co więcej, niektórzy rolnicy twierdzą, że zapisy ustawy dotyczyły zaledwie niewielkiej liczby z nich, a nie całego sektora rolnego. Jedno jest pewne - politycy zapowiedzieli, że skonstruują nowy projekt ustawy.

Przypadkiem wbił się na płot. Na ratunek wyjechały 4 zastępy straży pożarnejPrzypadkiem wbił się na płot. Na ratunek wyjechały 4 zastępy straży pożarnejCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Tragedia: rolnik zabity przez maszynę. Michał umierał na rękach kuzyna
2. Będzie dodatkowe świadczenie w kwocie 500 zł dla kolejnej grupy Polaków. Znamy szczegóły nowego programu
3. Wszystko potoczyło się w mgnieniu oka. Niespodziewanie na drogę wylało się mięso dla zwierząt

“Piątka dla zwierząt” i słowa Grzegorza Pudy

Minister resortu rolnictwa w piątek 6 listopada rozmawiał z dziennikarzami na antenie Programu 1 Polskiego Radia m. in. na temat nowego projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Prace są w toku i jeszcze nie wiadomo, jaki będzie ostateczny kształt zapisów prawnych proponowanych przez Sejm, jednakże minister Grzegorz Puda zarysował już pewien horyzont działań polityków.

Minister określił, iż najnowszy projekt “to będzie szeroka ustawa zapewniająca dobrostan zwierząt”. Na antenie radia dodał również:

- Z tego co wiem, jest to projekt poselski, ale z tą różnicą, że będzie to ustawa o ochronie zwierząt i w jednej ustawie także połączymy ustawę o inspekcji ochrony zwierząt.

Sesja narzeczeńska u Pawła z Sesja narzeczeńska u Pawła z "Rolnik szuka żony". Zakochani z Baśkami w tleCzytaj dalej

Tropem Unii Europejskiej

W rozmowie na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister Grzegorz Puda odwołał się również do standardów europejskich, które zabraniają kultywowania uboju rytualnego bez ogłuszania. Dodał, że Polska chce iść tym szlakiem i zakazać takich praktyk. Minister wskazał na jasne strony zakazu uboju rytualnego, które mogą okazać się niezwykle istotne nie tylko dla obrońców zwierząt, ale i dla samych rolników:

- Z roku na rok wzrasta w UE zapotrzebowanie na mięso pozyskiwane ze zwierząt zabijanych bez zbędnego cierpienia i ten trend jest wyraźnie rosnący - powiedział.

Zdaniem ministra takie działanie miałoby sprzyjać zachowaniu konkurencyjności polskiego mięsa na obszarze Unii Europejskiej. Dodatkowo Grzegorz Puda powiedział, iż w kwestii zapisu o dopuszczalności rytualnego uboju drobiu będzie rekomendował jego pozostawienie bez zmian.

Ojciec Rydzyk zarabia na rolnikach? Niebotyczne kwoty, tego świat nie widziałOjciec Rydzyk zarabia na rolnikach? Niebotyczne kwoty, tego świat nie widziałCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

Następny artykuł