Piątka dla zwierząt - Marek Suski
Piotr Molecki/East News
Autor Aneta Wasilewska - 15 Lutego 2021

Suski zapowiada zmiany w "piątce dla zwierząt". Rolnicy mają dostać zachęty finansowe

Marek Suski, wiceszef klubu PiS zapowiedział dziś, że w nowej "piątce dla zwierząt" nie znajdzie się zapis o zakazie uboju rytualnego. Jednak rolnicy, którzy zdecydują się zrezygnować z takiej formy uboju będą mogli liczyć na "finansowe zachęty".

- Nie będzie ustawowego zakazu uboju rytualnego, nowa wersja tzw. piątki dla zwierząt nie będzie zawierała tego zakazu - zapowiedział dziś wiceszef klubu PiS Marek Suski.

Zachęta finansowa dla rolników

Podczas rozmowy z Radiem Plus, Marek Suski został zapytany o to, czy Prawo i Sprawiedliwość zamierza się wycofać z propozycji "piątki dla zwierząt", a także, czy będzie zachęcać hodowców do rezygnacji z uboju rytualnego zwierząt.

- Chodzi o zachęty. Jeżeli to budziło takie kontrowersje, to nie zakazujemy, a jednocześnie zachęcamy. Czyli nie jest to rezygnacja z "piątki dla zwierząt", tylko jest to inna forma, dużo łatwiejsza do zaakceptowania, bo nikomu niczego nie zamykamy, nie likwidujemy, a jednocześnie tych, którzy będą chcieli przejść na tę dobrą stronę, zachęcamy, będą oni promowani i wspierani - przekazał Suski.

Rolnik na polu dostrzegł niebieskie światła karetki. Pomógł bez wahaniaRolnik na polu dostrzegł niebieskie światła karetki. Pomógł bez wahaniaCzytaj dalej

Jednocześnie, Marek Suski zapowiedział, że PiS nie zamierza się wycofać z tzw. piątki dla zwierząt "na poziomie ustawowym".

- Tylko ten jeden z zapisów, który był taki kontrowersyjny, budził sprzeciw, jest zmieniony - nie na zasadzie zakazu, tylko na zasadzie zachęty do rezygnacji - zaznaczył.

Suski: "Piątka dla zwierząt" wróci w poprawionej wersji

- W tych rozwiązaniach nie ma takiego zakazu. A "piątka dla zwierząt" została wycofana, być może wróci w poprawionej wersji bez tego zakazu, tak kontrowersyjnego - zaznaczył.

Co więcej, jak zaznaczył Suski, pojawiła się propozycja "pewnego rodzaju zadbania o dobrostan zwierząt jednocześnie nie nie narażając ludzi, którzy nie chcą skorzystać z tych rozwiązań, na jakieś restrykcje państwowe".

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: PAP, Farmer

Następny artykuł