biznes
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 2 Października 2020

Kapitalny biznes na oborniku. Milion złotych zysku rocznie bez problemu

Pieniądze dzięki obornikowi? Mało kto pomyślałby, że ten produkt uboczny chowu zwierząt może być absolutną żyłą złota, i - co niezwykle ważne - przyjazną dla środowiska. W przypadku rolników specjalizujących się w hodowli zwierząt obornika jest zawsze pod dostatkiem. Przy odrobinie odwagi i cierpliwości po pewnym czasie zarobi roczne rzędu miliona złotych (lub nawet nieco więcej) są jak najbardziej realnym scenariuszem.

Pieniądze na oborniku uzyskuje się poprzez stosowanie go to nowoczesnych biogazowni. Obecnie jedna z nich działa w Przybrodze i jest własnością Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Czy moda na nową zieloną (lub może brązową?) energię opanuje polską wieś i uczyni rolników bogaczami?

Pieniądze nie śmierdzą

Przede wszystkim należy postawić kluczowe pytanie o wydatki: ile kosztuje wybudowanie małej biogazowni na terenie gospodarstwa rolnego? Obecnie jest to wydatek rzędu 1,5 miliona złotych netto. Co istotne, można zdecydować się na biogazownię tworzącą energię nie z gnojowicy, ale z ziaren zbóż czy kiszonki kukurydzianej. W przypadku produktów roślinnych trzeba jednak pomyśleć o minimalnym areale, który może pokryć zapotrzebowanie biogazowni. Biogazownia o mocy 250kW może pracować przez około 8000 godzin w ciągu roku. Da to 2000 megawatogodzin energii.

Więcej danych o biogazowni

Każda megawatogodzina może być warta 450 zł. Na stawkę tę składa się nie tylko wartość samej energii elektrycznej, ale także to, że energia z biogazowni ma zielony certyfikat. Jest on przyznawany jedynie producentom energii, która pochodzi z odnawialnych źródeł i tym samym nie drenuje środowiska naturalnego. Nadwyżki z prywatnej biogazowni oczywiście się sprzedaje - w ciągu roku zysk może osiągnąć od 900 tys. złotych do ponad 1 mln złotych. Trzeba być jednak świadomym, że początkowo nie będzie łatwo - jest sporo dokumentów i trudności projektowych, a praca nad nimi może zająć nawet od 2 do 4 lat. Nie warto zatem zwlekać, lecz inwestować w nowoczesny biznes.

Następny artykuł