pieniądze
ARTUR BARBAROWSKI/East News
Autor Magdalena Więckowska - 8 Listopada 2020

W ukryciu na wsi zarabiali miliony. Policjanci pobledli, gdy zobaczyli na własne oczy

Pieniądze są jedną z głównych przyczyn popełnianych przestępstw na całym świecie. I choć mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, to dla wielu osób to, co mogą za nie kupić jest już synonimem pełni szczęścia. Do przestępstwa finansowego na wielką skalę dochodziło w jednej z wielkopolskiej wsi. Grupa przestępcza, pracując w ukryciu na terenie gospodarstwa rolno-hodowlanego nie zajmowała się niczym związanym z rolnictwem. Można co prawda powiedzieć, że rośliny mają w ich sercu miejsce szczególne, lecz sposób, w jaki funkcjonowali, naraził skarb państwa na gigantyczne straty.

Pieniądze, jakie na nielegalnym procederze produkcji papierosów zarabiała grupa przestępcza były kolosalne. Policjanci po przybyciu na miejsce nielegalnego biznesu musieli się mocno zdziwić.

Pieniądze z nielegalnej produkcji papierosów

Produkcja nielegalnych papierosów działała na wielką skalę. Siedziba grupy przestępczej była zlokalizowana w jednym z zakładów rolno-hodowlanych na terenie województwa wielkopolskiego. Na miejscu policja nakryła dziesięć osób pracujących przy maszynach do wyrobu papierosów: było to trzech Polaków i siedmiu Białorusinów. Dwóch z nich, widząc funkcjonariuszy policji, próbowała zbiec sekretnym przejściem prowadzącym na zewnątrz budynku. Produkowane papierowy były sprzedawane na szeroką skalę nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Całkowita wartość maszyn została oszacowana przez policję na około 2,5 miliona złotych.

Szczegóły akcji

Pracujących przy nielegalnym wyrobie papierosów ludzi zatrzymali funkcjonariusze opolskiego CBŚP, Prokuratury Krajowej i KAS. Na miejscu przestępstwa zabezpieczono nie tylko maszyny do produkcji papierosów, ale także 18 ton tytoniu, 4,8 miliona sztuk papierosów oraz półprodukty. Ich całkowita wartość sięga ponad 16 milionów złotych. Przez ten nielegalny proceder Skarb Państwa mógłby stracić nawet 24 miliony złotych. Od początku funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej ustalono, że Skarb Państwa mógł stracić z tytułu niezapłaconych podatków aż 19 milionów złotych. Sprawa jest w toku, lecz przyłapanym pracownikom postawiono pierwsze zarzuty: przynależności do zorganizowanej grupy przestępczej, nielegalnego wytwarzania papierosów i popełniania przestępstw skarbowych. Dziewięć osób jest obecnie w areszcie tymczasowym, a jedną z nich obowiązuje dozór policyjny.

Następny artykuł