pieniądze
unsplash.com / Peter Aschoff
Autor Magdalena Więckowska - 11 Listopada 2020

Niechciane leżą wszędzie na ulicy, a można na nich łatwo zarobić. Mało kto zdaje sobie sprawę

Pieniądze pozyskiwane z tego, co łatwo dostępne w danym sezonie mogą być zarobione stosunkowo łatwo i przyjemnie, o ile tylko odznaczamy się odpowiednio bystrym okiem. Czasami oczywiste kwestie przechodzą niezauważone, a z okazji korzystają inne osoby. Wszyscy wiemy, że można doskonale zarobić na grzybach - wielu Polaków uznaje tę aktywność nieomal za sport narodowy. Okazuje się jednak, że na jesieni możliwe są także inne metody na szybki zarobek.

Pieniądze ze zbierania kasztanów być może nie uczynią nas milionerami, ale z pewnością mogą podreperować miesięczny budżet i pomóc utrzymać aktywny tryb życia.

Kiedy dni są krótsze, warto wychodzić na zewnątrz tak często jak tylko się da - listopad nie zawsze jest tak bardzo zimny, a przy okazji można zebrać kilka kilogramów kasztanów.

Pieniądze z kasztanów

Wiedzę na temat tego, gdzie można sprzedać uzbierane kasztany wiele osób pozyskuje z for internetowych. To właśnie tam ludzie wymieniają się rozmaitymi adresami i poradami dotyczącymi zbiorów kasztanów.

W sieci coraz częściej pojawiają się ogłoszenia. Zazwyczaj tymi, którzy zbierają najwięcej kasztanów są renciści i emeryci - mają oni sporo czasu i chętnie wykorzystują go, by móc zarobić dodatkowe pieniądze.

Drugą grupą, która jest żywo zainteresowana zbieractwem kasztanów są dzieci w wieku szkolnym. Dzięki sprzedaży szkoły mogą pozwolić sobie na zakup dodatkowych materiałów dydaktycznych.

Skup kasztanów

Jak podaje dziennik.pl, na terenie Dobiegniewa koło Gorzowa Wielkopolskiego znajduje się siedziba firmy Pharmeko, która skupuje i przerabia kasztany. Pracownica firmy zdradziła portalowi dziennik.pl:

- Jedna ze szkół ustanowiła rekord i oddała do skupu prawie dziesięć ton. Jedno z dzieci wraz ze swoim ojcem przywiozło 194 kilogramy. Przyjmujemy kasztany nie tylko ze swojego regionu - województwa lubuskiego, ale także z daleka.

Istnieją pewne wymogi dotyczące kasztanów, które mają być sprzedane do skupu. Z pewnością nie zostaną one odkupione, jeśli widać po nich oznaki pleśni, stęchlizny i chorób grzybowych.

Warto dodać, że cena za kilogram pięknych, świeżych kasztanów wynosi - zależnie od miejsca skupu i momentu w sezonie - od 50 do 75 groszy.

Późną jesienią cena się zazwyczaj obniża, ponieważ rynek jest już nasycony kasztanami, a firmy przystępują do ich obróbki.

Firmy, które są zainteresowane kupnem kasztanów to przede wszystkim przedsiębiorstwa kosmetyczne i farmaceutyczne. Dzięki temu powstają naturalne specyfiki takie jak słynna maść kasztanowa na żylaki.

Kasztany są najpierw cięte na plastry, a potem suszone przez 24 godziny. Później poddawane są przerabianiu na potrzeby różnych produktów.

Następny artykuł