pieniądze
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 14 Października 2020

Rozpocznie się już 16 października. Rolnicy mogą dostać pieniądze, ale jest kilka warunków

Pieniądze dla rolników, które pochodzą z dopłat bezpośrednich są często gigantyczną pomocą, która zabezpiecza płynność finansową całych gospodarstw. Przedsiębiorcy rolni nie kryją, że dzięki unijnym funduszom są w stanie zakupić drogie maszyny, o których w zwykłych warunkach mogliby tylko pomarzyć. Warto zapamiętać datę 16 października, bowiem wtedy rozpocznie się wypłacanie 70% zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich.

Pieniądze przeznaczone dla każdego przedsiębiorcy rolnego będą dostosowane do wielkości prowadzonej działalności i szeregu innych czynników.

Pieniądze z ARiMR dla rolników

Od 16 października 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Wsi rozpocznie wypłacanie zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich za bieżący rok. Unia Europejska zastrzega maksymalną kwotę zaliczek, które mogą trafić do rolników. Jest to 70% dopłaty i polskie władze zdecydowały się właśnie tyle wpłacić na konta rolników wnioskujących o dopłaty bezpośrednie. Przekazywanie zaliczek będzie trwało półtora miesiąca, czyli do końca listopada. Natomiast od początku grudnia rolnicy mogą spodziewać się kolejnych wpływów na konto, czyli dopłat bezpośrednich.

Szczegóły wypłacania zaliczek

Warto dodać, że każde gospodarstwo rolne otrzyma inną kwotę dopłat bezpośrednich. Wysokość funduszy pomocowych będzie zależała od powierzchni uprawianych gruntów lub - w przypadku hodowców - liczby zwierząt. Wszystkie te parametry muszą być uprzednio sprawdzone i potwierdzone podczas specjalnej wizytacji administracyjnej. Wypłata zaliczek dotyczy następujących przypadków: płatności za zazielenienie, dla młodych rolników, dodatkowej, do owiec, bydła, krów i kóz, roślin pastewnych i strączkowych na ziarno, do buraków pastewnych, ziemniaków skrobiowych, pomidorów, chmielu, truskawek, do lnu i konopi włóknistych. Dodatkowo zaliczki otrzymają rolnicy, którzy wnioskowali o jednolitą płatność obszarową, a także o wsparcie w ramach systemu dla małych gospodarstw, czy finansowania zaliczek na poczet przejściowego wsparcia krajowego.

Następny artykuł