pieniądze
unsplash.com / fot. Adrian Infernus
Autor Magdalena Więckowska - 19 Listopada 2020

Kłamali, że mają świnie i wyłudzili 1,3 mln złotych. Wszystko się posypało

Pieniądze, które wyłudziły cztery osoby na rzecz fikcyjnego gospodarstwa rolnego były gigantyczne. Było to prawie 1,3 miliona złotych z unijnych dotacji. Według ostatnich doniesień funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zatrzymali cztery osoby, które dopuściły się tego przestępstwa. Wśród nich jest m.in. były pracownik Agencji Rynku Rolnego.

Pieniądze trafiły do wspomnianych osób na podstawie poświadczenia nieprawdziwych danych w raporcie z kontroli w gospodarstwie rolnym.

Nie tylko chodzi o same fikcyjne dane, lecz również o to, że opisywana kontrola nigdy nie miała miejsca.

Pieniądze z wyłudzenia

Kwota 1,3 miliona złotych pochodziła z unijnych dotacji i zgodnie z przeznaczeniem miała trafić do kogoś, kto hoduje trzodę chlewną.

Jak się okazuje - wilk potrafi chodzić w owczej skórze, a urzędnik Agencji Rynku Rolnego wykorzystał znajomość procedur do swojego niecnego planu.

Jak podaje portal agropolska.pl, Komenda Wojewódzkiej Policji w Łodzi stwierdziła:

- Działanie takie miało na celu wyłudzenie dotacji dla jednej z grup producentów trzody chlewnej. Na bazie zebranego materiału dowodowego prokuratura wydała postanowienia na podstawie, których policjanci zatrzymali na terenie powiatu bełchatowskiego i piotrkowskiego 4 osoby w wieku od 32 do 53 lat. Wśród nich znaleźli się rolnicy, pełnomocnik grupy oraz były już urzędnik z Agencji Rynku Rolnego. Pierwszych trzech usłyszało zarzuty wyłudzenia w okresie od lipca 2017 roku do czerwca 2020 roku dotacji unijnych w łącznej kwocie 1 miliona 285 tys. złotych - podano w oświadczeniu.

Szczegóły sprawy wyłudzenia

Proceder wyłudzenia tak wielkiej sumy pieniędzy spowodował potrzebę zbudowania całej piramidy kłamstw. Łódzka policja dodaje:

- W celu formalnego wywiązania się z realizacji przedłożonego w Agencji biznesplanu sprawcy poświadczyli nieprawdę na okoliczność przeprowadzonych szkoleń zewnętrznych wobec członków grupy. Ponadto stworzyli fikcyjną dokumentację dotyczącą przekazania członkom zakupionych z dotacji unijnych lamp energooszczędnych, podczas kiedy żadna nie trafiła do pomieszczeń służących hodowli trzody chlewnej.

Wiadomo, że wszystkie cztery osoby mają nad sobą dozór policyjny. Ponadto zabezpieczeniu przez policję uległ ich majątek.

Następny artykuł