Pieniądze - rolnicy
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/ Twitter
Autor Aneta Wasilewska - 20 Stycznia 2021

"Wyjątkowe, tymczasowe wsparcie". Bartosik o pomocy dla rolników

Sytuacja związana z koronawirusem miała znaczny wpływ na finansowanie z MRiRW. Na temat różnych form pomocy w związku z koronakryzysem podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wypowiedział się sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

- W związku z sytuacją spowodowaną epidemią COVID-19, w 2020 r. do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020) wprowadziliśmy nowe działanie: „Wyjątkowe, tymczasowe wsparcie dla rolników, mikro przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID 19” - przekazał sekretarz stanu Ryszard Bartosik, podczas wczorajszego posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kto otrzymał wsparcie?

Jak stwierdził wiceminister, zgodnie z przeprowadzoną sytuacją w sektorach rolniczych, najbardziej poszkodowanymi przez koronakryzys zostali wszyscy, którzy zajmują się produkcją:

  • wołowiny,
  • mleka,
  • trzody chlewnej (prosiąt),
  • drobiu rzeźnego (kurczęta, gęsi i indyki),
  • drobiu hodowlanego w związku z prowadzeniem produkcji jaj wylęgowych kur rzeźnych,
  • baraniny/jagnięciny,
  • kóz,
  • roślin ozdobnych pod osłonami.

Warto zauważyć, że wśród wymienionych przez Bartosika nie było producentów warzyw ani owoców.

Przywłaszczyli blisko tysiąc świń. Właśnie usłyszeli wyrokPrzywłaszczyli blisko tysiąc świń. Właśnie usłyszeli wyrokCzytaj dalej

Pomoc finansowa miała zachęcić producentów

- Głównym celem wsparcia jest rekompensata przynajmniej części strat, jakie ponieśli rolnicy w wyniku wystąpienia kryzysu spowodowanego COVID-19 i rozwiązanie problemów z płynnością finansową zagrażającą ciągłości działalności rolniczej gospodarstw prowadzących produkcję w tych sektorach - zaznaczył sekretarz stanu.

Co więcej, zdaniem Bartosika, pomoc powinna być zachętą dla rolników do kontynuowania prowadzenia produkcji w celu zminimalizowania ryzyka spadku poziomu produkcji w związku z wprowadzeniem ograniczeń.

Pieniądze mogły trafić do rolników tylko raz, pomoc finansowa nie mogła przekroczyć 7 000 euro i udzielana była w formie ryczałtu.

Pozostałe formy pomocy

Jednak to nie wszystko, jak zaznaczył sekretarz, rolnicy mogli skorzystać także z innych form pomocy. Mowa o pomocy dla producentów świń w cyklu otwartym.

- W związku ze zmieniającą się sytuacją resort rolnictwa ciągle pracuje nad wprowadzeniem takich rozwiązań, które zminimalizują negatywne skutki rynkowe spowodowane pandemią, co wpłynie na zrównoważenie sytuacji finansowej producentów rolnych i umożliwi m.in. planowanie oraz stabilizację produkcji rolnej, co zapewni ciągłość łańcucha dostaw - dodał sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: GOV

Następny artykuł