
"Wyjątkowe, tymczasowe wsparcie". Bartosik o pomocy dla rolników
Sytuacja związana z koronawirusem miała znaczny wpływ na finansowanie z MRiRW. Na temat różnych form pomocy w związku z koronakryzysem podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wypowiedział się sekretarz stanu Ryszard Bartosik.
- W związku z sytuacją spowodowaną epidemią COVID-19, w 2020 r. do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020) wprowadziliśmy nowe działanie: „Wyjątkowe, tymczasowe wsparcie dla rolników, mikro przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID 19” - przekazał sekretarz stanu Ryszard Bartosik, podczas wczorajszego posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Kto otrzymał wsparcie?
Jak stwierdził wiceminister, zgodnie z przeprowadzoną sytuacją w sektorach rolniczych, najbardziej poszkodowanymi przez koronakryzys zostali wszyscy, którzy zajmują się produkcją:
- wołowiny,
- mleka,
- trzody chlewnej (prosiąt),
- drobiu rzeźnego (kurczęta, gęsi i indyki),
- drobiu hodowlanego w związku z prowadzeniem produkcji jaj wylęgowych kur rzeźnych,
- baraniny/jagnięciny,
- kóz,
- roślin ozdobnych pod osłonami.
Warto zauważyć, że wśród wymienionych przez Bartosika nie było producentów warzyw ani owoców.
Pomoc finansowa miała zachęcić producentów
- Głównym celem wsparcia jest rekompensata przynajmniej części strat, jakie ponieśli rolnicy w wyniku wystąpienia kryzysu spowodowanego COVID-19 i rozwiązanie problemów z płynnością finansową zagrażającą ciągłości działalności rolniczej gospodarstw prowadzących produkcję w tych sektorach - zaznaczył sekretarz stanu.
Co więcej, zdaniem Bartosika, pomoc powinna być zachętą dla rolników do kontynuowania prowadzenia produkcji w celu zminimalizowania ryzyka spadku poziomu produkcji w związku z wprowadzeniem ograniczeń.
Pieniądze mogły trafić do rolników tylko raz, pomoc finansowa nie mogła przekroczyć 7 000 euro i udzielana była w formie ryczałtu.
Pozostałe formy pomocy
Jednak to nie wszystko, jak zaznaczył sekretarz, rolnicy mogli skorzystać także z innych form pomocy. Mowa o pomocy dla producentów świń w cyklu otwartym.
- W związku ze zmieniającą się sytuacją resort rolnictwa ciągle pracuje nad wprowadzeniem takich rozwiązań, które zminimalizują negatywne skutki rynkowe spowodowane pandemią, co wpłynie na zrównoważenie sytuacji finansowej producentów rolnych i umożliwi m.in. planowanie oraz stabilizację produkcji rolnej, co zapewni ciągłość łańcucha dostaw - dodał sekretarz stanu Ryszard Bartosik.
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
- W jednej ręce kamera, w drugiej siekierka. Emilka z "Rolnicy. Podlasie" zachwyca
- Naprawiał auto, z dymem poszedł kombajn. Ogromne straty
- Na polowaniu jeden myśliwy postrzelił drugiego. Nie chcieli powiedzieć prawdy
Źródło: GOV