pieniądze
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 24 Października 2020

Fantastyczne dotacje dla tysięcy chętnych. Niemałe pieniądze na ważny cel

Pieniądze na rozwój wsi, technologii i ekologii są niezwykle ważne - służą bowiem wszystkim ludziom. Warto pamiętać, że od połowy października ruszył drugi nabór wniosków na program zwany “Agroenergią”. Skierowany jest on do tych osób, które chciałyby kupić nowe źródła ciepła i energii elektrycznej. Warto dodać, że istnieją znaczące różnice między wnioskowaniem w pierwszym i drugim naborze. Teraz rozszerzono listę osób, którym może być przyznana pomoc finansowa. Zmieniono także parametry dofinansowania.

Pieniądze na nowe inwestycje mogą dostać nie tylko rolnicy indywidualni (czyli osoby fizyczne), ale również osoby prawne, w przypadku, gdy posiadają lub dzierżawią grunty rolne o powierzchni minimum 1 hektar do maksimum 300 hektarów. Oferowana pomoc może mieć charakter wypłacanej jednorazowo dotacji lub pożyczki.

Pieniądze dla rolników, którzy chcą się rozwijać

Rolnicy, którzy chcą wnioskować o pomoc finansową, muszą posiadać gospodarstwo przynajmniej od roku. Oto lista, która przedstawia, na jakie cele może być przeznaczona dotacja lub pożyczka:

  • instalacja fotowoltaiczna (moc elektryczna minimalna 10 kW oraz maksymalna 50 kW),
  • instalacja wiatrowa (moc elektryczna minimalna 10 kW oraz maksymalna 50 kW),
  • pompy ciepła (moc elektryczna minimalna 10 kW oraz maksymalna 50 kW), wcześniej jednak trzeba przeprowadzić audyt energetyczny,
  • instalacja hybrydowa, tj.: fotowoltaika z pompą ciepła lub elektrownia wiatrowa wraz z pompą ciepła, które zmontowane są we wspólny układ. Wcześniej, podobnie jak w przypadku pompy ciepła, zaleca się audyt energetyczny.

Pomimo tego, że liczba beneficjentów dotacji poszerzyła się w drugim naborze wniosków, to warto dodać, że pomocy finansowej nie mogą otrzymać te osoby, które chciałyby zwiększyć moc posiadanej już instalacji, ani te, które rozpoczęły budowę przed dniem złożenia wniosku. Dokumenty można składać drogą elektroniczną na stronie internetowej funduszu “Agroenergia” poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie.

Dodatkowe informacje

By rolnicy i środowisko rzeczywiście mieli realne korzyści z nowych inwestycji, fundusz wymaga, by poczynione inwestycje były eksploatowane przynajmniej przez trzy lata od zakończenia instalacji. Jakie są kwoty, które można dostać z budżetu funduszowego? Jeśli budujemy instalację o mocy 10-30 kW może być to nawet 20% kosztów, lecz nie więcej niż 15 tysięcy złotych. Większe instalacje, czyli te o mocy od 50 kW mogą otrzymać dofinansowanie rzędu 13% kosztów całkowitych inwestycji. W ramach funduszu przewidziane jest też dofinansowanie 20% kosztów kwalifikowanych dla magazynów energii, które towarzyszą nowej instalacji. Drugą opcją może być wnioskowanie o pożyczkę. Tutaj sprawa ma się nieco inaczej - można otrzymać nawet 100% kosztów kwalifikowanych i musi to być minimum 100 tysięcy złotych do - maksymalnie - 2 milionów złotych. Oprocentowanie w skali roku miałoby być nie mniejsze niż 2% w skali roku.

Następny artykuł