pieniądze
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 27 Października 2020

Nawet 250 tys. złotych dla tysięcy osób. 29.10 rusza nabór wniosków

Pieniądze dla rolników w ramach dodatkowej pomocy finansowej będą dostępne już wkrótce, albowiem nabór wniosków rusza w czwartek 29 października 2020. Warto pamiętać, że ostatnim dniem na ubieganie się o dotacje to 30 listopada 2020 roku. Pieniądze dla rolników przewidziane są w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Jest to zatem jedna z ostatnich inicjatyw dofinansowania dla rolników w ramach obecnego programu. Okazuje się jednak, że wielu pomysłowych rolników nastawionych na rozwój może bez problemu skorzystać z dodatkowych świadczeń.

Pieniądze z PROW na lata 2014-2020 już wielokrotnie pomagały rolnikom w rozwoju ich gospodarstw i działalności rolniczej. Dzięki nim możliwe było m.in. zakupienie nowych maszyn rolniczych, które wpływają na komfort i szybkość pracy na roli. Tym razem nadszedł czas na coś, co nieco wykracza poza ściśle rozumianą działalność rolniczą.

Pieniądze na rozwój

Nowy program opatrzony jest nazwą “Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”. Dotyczy on - rzecz jasna - działalności pozarolniczych położonych na obszarach wiejskich.

Okazuje się, że finanse będą wspierały rozwój nowych firm - rolnicy mogą zatem na poważnie zastanowić się, czy nie chcą rozszerzyć zakresu swoich działań. Lista rodzajów działalności, która objęta jest dofinansowaniem liczy aż 400 pozycji. Może to być m.in. sprzedaż produktów nierolniczych, opieka nad dziećmi czy osobami starszymi, naprawa samochodów i innych maszyn mechanicznych, budownictwo, fryzjerstwo, rzemiosło, rękodzielnictwo, prowadzenie bazy noclegowej, catering, księgowość, jak i działalność informatyczna, architektoniczna, audytorska, czy weterynaryjna.

Dalsze szczegóły dofinansowania

Jak widać, opcji wyboru firmy jest wiele. Rolnicy - poza etatem w gospodarstwie - często odznaczają się sporą inicjatywą również w innych aspektach życia zawodowego. Warto pomyśleć o tym na poważnie i - być może - rozważyć założenie własnej firmy. Pomysł jest kuszący, zwłaszcza, że pieniądze na ten cel mogą być naprawdę spore.

Istnieją trzy pułapy wysokości dofinansowania, które uzależnione są od tego, ile miejsc pracy będzie w nowopowstałej firmie. Dla firmy jednoosobowej będzie to 150 tysięcy złotych, dla firmy z dwoma miejscami pracy - 200 tysięcy złotych, natomiast przy trzech miejscach pracy - aż 250 tysięcy złotych. Jak widać, istnieje duża zachęta do tego, by powstające biznesy angażowały jak największą liczbę osób.

Pomoc finansowa będzie wypłacana w dwóch ratach: w pierwszej racie będzie to 80% całkowitej przyznanej kwoty, i będzie ona przesłana na konto osoby w 9 miesięcy po zaakceptowaniu wniosku. Reszta, czyli pozostałe 20% będzie przyznane po realizacji przedstawionego uprzednio biznesplanu.

Kto może ubiegać się o premię finansową? Z pewnością rolnicy, którym marzy się założenie dodatkowej działalności pozarolniczej. Są to zatem osoby, które dopiero zamierzają rozpocząć swoją przygodę z własnym biznesem, jak i ci, którzy przez ostatnie 24 miesiące zawiesili istniejącą już działalność lub zakończyli jej funkcjonowanie. Trzecią grupą adresatów są rolnicy, którzy posiadają już jakiś biznes pozarolniczy, lecz chcą rozszerzyć swoją działalność o nową branżę. Warunkiem jest bycie ubezpieczonym w KRUS, przynajmniej przez 12 miesięcy od momentu złożenia wniosku. Dokumenty można przesyłać do regionalnych oddziałów ARiMR drogą elektroniczną, pocztową lub osobiście.

Następny artykuł