pieniądze
Pixabay.com, autor: BeatriceBB
Autor Albert Długoszewski - 28 Października 2020

Mieszkasz w domu? Nowa opłata ma wynieść nawet 1350 złotych, nie będzie dało się jej uniknąć

Kolejne pieniądze popłyną z kieszeni rolników do Skarbu Państwa. Wszystko przez rozszerzenie już funkcjonującej opłaty na większe rejony. Ma ona wynieść średnio 1350 złotych na gospodarstwo domowe.

Niestety, osoby posiadające gospodarstwa domowe na swoich działkach będą musiały się przygotować na to, że zapłacą dodatkowe pieniądze. Od przyszłego roku rząd planuje rozszerzyć tzw. podatek od deszczu, który obecnie obowiązuje głównie wielkie tereny zabudowane.

Dotychczas było tak, że podatek od deszczu musieli płacić właściciele nieruchomości spełniających konkretne warunki. Przede wszystkim rozmiar nieruchomości musiał wynosić minimum 3500 m2, a teren być zabudowany bądź pokryty nawierzchnią nieprzepuszczającą wody w stopniu większym niż 70%. Niestety, od przyszłego domu podatek ma również objąć właścicieli domów.

Projekt ustawy zakłada dwie zasadnicze zmiany. Po jej uchwaleniu, zobligowani do zapłaty mają być właściciele nieruchomości, której wielkość to minimum 600m2, a wielkość obszaru wyłączonego z powierzchni biologicznie czynnej ma wynosić ponad połowę całej wielkości nieruchomości.

1. Śmierć przyszła nagle, nic nie można było zrobić. Koszmarna wiadomość, Szczena z "Chłopaków do wzięcia" był zdruzgotany

2. GW: Niewiarygodne zachowanie NFZ wobec chorych na Covid-19. Fundusz popisał się niebywałą chytrością

3. Kary uderzą zapominalskich kierowców. Zaczynają się od 170 złotych, wystarczy zapomnieć o jednym

Jakie stawki przewidziano do zapłaty? Projekt ustawy zakłada opłatę w wysokości 1,50zł za każdy 1m2 powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem. Według szacunków Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, podatek od deszczu wyniesie średnio 1350 złotych rocznie na gospodarstwo domowe.

Opłatę jednak można skutecznie pomniejszyć. Jeśli na danej działce posiadamy urządzenia do retencjonowania wody, których pojemność wynosi do 10% odpływu rocznego, wtedy stawka za 1m2 wynosi zaledwie 90 groszy. Jeśli zaś pojemność systemu do retencji wody znajduje się w przedziale od 10 do 30%, wtedy obowiązuje nas jeszcze niższa stawka wynosząca 45 groszy za 1m2.

Następny artykuł