Pieniądze - lekarze weterynarii
PhotoMIX-Company/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 31 Grudnia 2020

"Państwo zalega z wypłatą zobowiązań". Wiemy, kiedy zaległe pieniądze trafią do lekarzy weterynarii

Krajowa Rada Lekarsko - Weterynaryjna przekazała, że lekarze weterynarii nie otrzymywali swoich wynagrodzeń terminowo. Sprawą zaległych zobowiązań zajęli się polscy posłowie, którzy skierowali sprawę do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W odpowiedzi pojawiła się wiadomość, ilu lekarzy weterynarii nie otrzymało pieniędzy, o jakiej kwocie mowa i kiedy zaległe wypłaty trafią do lekarzy.

Pod koniec listopada do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorza Pudy skierowane zostało pytanie, ilu lekarzy nie otrzymało wynagrodzeń, na jaką kwotę i kiedy pieniądze zostaną wypłacone.

- Według informacji upublicznionych przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną, państwo zalega z wypłatą zobowiązań wobec urzędowych lekarzy weterynarii realizujących zadania z wyznaczenia powiatowych lekarzy weterynarii - zaznaczono w interpelacji Marcina Kulaseka, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, oraz grupy posłów KKP Lewica.

Jak napisano, lekarze weterynarii nie otrzymują wynagrodzeń za wykonanie czynności w związku z nadzorem nad bezpieczeństwem żywności pochodzenia zwierzęcego oraz monitorowaniem i zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt.

- Należy przypomnieć, że wykonując powyższe czynności lekarze, realizują zadania administracji rządowej, czyli zadania Inspekcji Weterynaryjnej. W przypadku wielu osób wykonywanie opisanych powyżej czynności stanowi jedyne źródło dochodu. Opóźnienie w wypłacie należnych wynagrodzeń stawia ich rodziny na krawędzi przetrwania - napisano.

Gienek i Andrzej z Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" grają dla WOŚP. Nie do wiary, co przeznaczyli na licytacjęCzytaj dalej

Łączna kwota zaległości wynosiła 3 256 428 zł

Na interpelację z upoważnienia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedział Szymon Giżyński. Jak wynika z treści odpowiedzi, wypłaty nie zostały wypłacone 641 lekarzom weterynarii w 7 województwach w Polsce.

- Z informacji uzyskanych od Głównego Lekarza Weterynarii wynika, że w 7 województwach 641 lekarzy weterynarii nie otrzymało terminowo wynagrodzeń za zlecone im czynności związane z nadzorem nad bezpieczeństwem żywności pochodzenia zwierzęcego oraz monitorowaniem i zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt- odpowiedział Szymon Giżyński.

Co więcej, łączna kwota zaległości wyniosła 3 256 428 zł.

Wszystkie pieniądze zostaną wypłacone w styczniu 2021 roku

To kiedy zaległe pieniądze trafią do lekarzy weterynarii? Jak się okazuje, wszyscy powinni mieć uregulowane zobowiązania do stycznia 2021 roku.

- Natomiast wypłaty należnych wynagrodzeń dla wyznaczonych lekarzy weterynarii są wypłacane na bieżąco i najpóźniej do dnia 21 grudnia 2020 r. zostaną uregulowane w całości. Wyjątek stanowi jedno województwo, w którym przewidziano uregulowanie zobowiązań z tego tytułu w styczniu 2021 roku - dodano.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Sejm.gov

Następny artykuł