pieniądze dla wsi i kobiet
Marek BAZAK/East News
Autor Albert Długoszewski - 18 Września 2020

Rozdają po 5000 złotych dla kobiet na wsi, ale czas powoli się kończy. Wystarczy spełnić jeden warunek

Pieniądze dla wsi zawsze znajdą swoje zastosowanie, dlatego też ARiMR co rusz promuje rozwój inicjatyw społecznych na polskiej wsi. Jednym z najlepszych przykładów na poparcie tej tezy są specjalne fundusze przeznaczone dla kobiet zamieszkałych na terenach wiejskich. Wyjaśniamy jak zdobyć te pieniądze.

Ostatnia chwila na zdobycie nawet 5000 złotych z 10 milionów, które jeszcze zostały. Polski rząd chce zachęcić kobiety do aktywniejszego udziału na rzecz lokalnych społeczności.

Pieniądze dla wsi - kobiety mogą zdobyć po 5000 złotych

Za ten specjalny przywilej odpowiada renesans kół gospodyń. Ich działalność jest nie do przecenienia, całe pokolenia w małych miejscowościach trudnią się nie tylko kultywowaniem tradycyjnych zwyczajów wiejskich, ale też promowaniem sztuki gotowania lokalnych specjalności, a także produkcją niesamowitych rękodzieł. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że cała Europa zazdrości nam tradycji związanej z kołami gospodyń wiejskich.

Jednakże, wszyscy wiemy, by osiągnąć zadowalające efekty takiej działalności, są potrzebne pieniądze. Od kilku lat, państwo polskie zachęca koła gospodyń wiejskich w całej Polsce do korzystania z dofinansowań ich lokalnych organizacji. Tak jak w poprzednich latach, pula do rozdania to 40 000 000 złotych, z czego zostało już tylko 10 milionów i to jedynie do końca września. Dlatego też warto się pośpieszyć i złożyć wniosek.

Ile mogą dostać gospodynie?

Wysokość sumy jaką może dostać każde koło gospodyń wiejskich jest uzależnione przede wszystkim od wielkości koła. Grupy, które mają 30 i mniej osób mogą liczyć na 3 000 złotych dopłaty, posiadające od 31 do 75 członkiń zostaną wsparte sumą 4 tysięcy złotych, a te z ponad 75 kobiet mają szansę na okrągłe pięć tysięcy złotych.

Warto jednak nadmienić, że pieniądze z programu nie są wypłacane od razu. Każde koło - posiadające co najmniej 10 członków - musi najpierw zostać zarejestrowane w ARiMR (można to zrobić przez internet na stronie www.arimr.gov.pl) gdzie należy dołączyć statut koła. Potrzebne będzie również konto bankowe, na które Agencja Rozwoju wypłaci pieniądze. Potem trzeba udać się do Urzędu Skarbowego gdzie otrzymacie NIP, a w urzędzie statystycznym REGON i dopiero po tym gospodynie mogą zacząć ubiegać się o dofinansowanie składając odpowiedni wniosek. Bardzo ważne - wnioski można składać do 30 września 2020 roku.

- Coraz więcej pań chce dołączyć do naszego koła, potrzebujemy więc pieniędzy na stroje. Chcemy także kupić namiot, by móc częstować ludzi naszymi specjałami podczas warsztatów kulinarnych - mówi w rozmowie z "Faktem" Anna Kapuścińska z koła w Byczynie Kolonii.

Trzeba jednak też pamiętać o tym, by rozliczyć się z otrzymanego dofinansowania najpóźniej do 31 stycznia 2021. Natomiast cała kwota z ARiMR musi zostać wykorzystana do 31 grudnia bieżącego roku, tylko i wyłącznie na cele związane z funkcjonowaniem koła. Jeśli gospodynie tego nie zrobią, będą zmuszone do zwrotu wszystkich pieniędzy.

Co z kolejnymi latami?

Jak zapewnia Zbigniew Przybysz z biura prasowego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, po zakończeniu naboru wniosków zostanie przeprowadzona analiza informacji na temat tegorocznego zapotrzebowania. Wtedy nastąpi planowanie środków na kolejny rok.

Następny artykuł