PIORiN - zmiany
jarmoluk /Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 1 Listopada 2020

Nowe zmiany weszły w życie, stawki już są niższe. PIORiN z nowym cennikiem

Z dniem 27 października w życie weszły zmiany w PIORiN. Zgodnie z oficjalnymi informacjami stawki zostały obniżone ze względu na ciężką sytuację w Polsce.

PIORiN za pośrednictwem oficjalnej strony poinformował o zmianach zasad i zmienionym cenniku. Już od wtorku wszystkich obowiązują zmienione stawki.

Widok grobu Andrzeja Leppera zapiera dech w piersiach. Słowa wyryte na nagrobku zapadają w pamięćWidok grobu Andrzeja Leppera zapiera dech w piersiach. Słowa wyryte na nagrobku zapadają w pamięćCzytaj dalej

Zmiany cennika w PIORiN

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi już od 27 października bieżącego roku nowe stawki w PIORiN weszły w życie. Od tego dnia zmieniły się także niektóre z zasad naliczania opłat. Zmiany, które pojawiły się jeszcze w tym tygodniu, wynikają z trudności całego sektora rolnego w Polsce podczas epidemii. Nowy cennik i zasady zostały wyznaczone nie tylko na bieżący rok, ale obowiązywać będą także w sezonie 2021.

- Mając na uwadze trudności dla sektora rolnego, wynikające ze środków wprowadzonych w okresie obowiązywania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, w bieżącym sezonie produkcyjnym, jak również w sezonie 2021 r., za czynności kontrolne w latach 2020-2021 będą obowiązywać obniżone stawki - przekazano na oficjalnej stronie PIORiN.

Jak wynika z informacji, jakie zostały zamieszczone na oficjalnej stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa nowy cennik będzie dotyczyć badań laboratoryjnych, pobierania prób, inspekcji i innych czynności, wykonywanych przez inspektorów w ramach kontroli urzędowych, innych czynności urzędowych oraz świadczenia usług.

A na czym polega zmiana? Stawki zostaną uzależnione od opłat pobieranych przez PIORiN od czasu realizacji wyżej wymienionych czynności, za wyjątkiem badań laboratoryjnych. W ich przypadku stawki są określane w analogiczny sposób do tego, który obowiązywał do tej pory.

PIORiN: niższe stawki na lata 2020-2021

Na lata 2020-2021 stawki zostały obniżone i tak: stawka za każdą rozpoczętą godzinę pracy osoby, która przeprowadza kontrole, bądź świadczy usługi, będzie wynosić 41,28 zł, a od 2022 roku wzrosną do 55 złotych. Natomiast stawka za badania laboratoryjne utrzymana została na dotychczasowym poziomie.

Stawki w latach 2020-2021 będą obniżone. Stawka za każdą rozpoczętą godzinę pracy osoby przeprowadzającej kontrole lub świadczącej usługi wyniesie 41,28 zł (od 2022 roku – 55 zł), a stawki za badania laboratoryjne będą utrzymane na dotychczasowym poziomie.

Wszystkie zmiany, które zostały wprowadzone teraz w życie, zostały zawarte w:

  • rozporządzeniu MRiRW z dnia 21 września 2020 r. w sprawie stawek opłat pobieranych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa za przeprowadzanie kontroli urzędowych, wykonywanie innych czynności urzędowych oraz świadczenie usług w zakresie ochrony roślin przed agrofagami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1771),
  • rozporządzeniu MRiRW z dnia 24 września 2020 r. w sprawie stawek opłat pobieranych za przeprowadzenie kontroli urzędowych oraz świadczenie usług przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa w zakresie środków ochrony roślin (Dz. U. z 2020 r. poz. 1770).

DZISIAJ GRZEJE:
1. Z ostatniej chwili: Józef z "Rolnik szuka żony" się określił. Widok nie pozostawia wątpliwości

2. Anglicy też szykują się na lockdown. Ustawiają się w kolejkach za jedną rzeczą

3. Nikt się nie spodziewał, że Marta Manowska robi podobne rzeczy. Nieznane fakty z jej życia prywatnego

Ostre słowa w Ostre słowa w "Rolnik szuka żony". Paweł za późno zrozumiał swój błądCzytaj dalej

Więcej informacji na temat zmian, które od 27 października weszły w życie, można przeczytać na oficjalnej stronie PIORiN pod adresem www.piorin.gov.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: PIORiN

Następny artykuł