PIORiN - ostrzeżenie
Marek BAZAK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 9 Lutego 2021

PIORiN i KAS ostrzegają. Akcja przeciwko nielegalnym środkom ochrony roślin

- Kupując podróbki, tracisz wiele razy - ostrzega dziś rolników PIORiN. Dziś wystartowała kolejna edycja kampanii edukacyjnej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przeciwko nielegalnym, i podrobionym środkom ochrony roślin.

- Początek roku to sezon zakupów środków ochrony roślin do wiosennych zabiegów. To również czas wzmożonej aktywności przestępców, którzy liczą na szybki i łatwy zysk. W Internecie pojawiają się kuszące oferty, a obwoźni sprzedawcy zachęcają wszelkiego rodzaju okazjami: przecenami lub niską ceną. Należy jednak pamiętać, że są to niezarejestrowane kanały sprzedaży. Podobnie nielegalne jest sprowadzanie środków ochrony roślin zza granicy bez zezwolenia albo pozwolenia Ministra Rolnictwa - przekazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Jak przekazuje, PIORiN kupowanie i stosowanie środków ochrony rośli o nieznanym składzie, może przynieść straty rolnikom. Przede wszystkim trzeba liczyć się z tym, że preparat może w ogóle nie zadziałać. Z drugiej strony, nawet jeśli zadziała, może negatywnie wpłynąć na plon, całkowicie go niszcząc.

- Nie wiadomo, jakie mogą być konsekwencje zdrowotne dla rolnika wykonującego zabieg. Trudno też przewidzieć wpływ takiego produktu na środowisko - nielegalne chemikalia mogą gromadzić się w wodach gruntowych oraz w glebie, a także stanowić zagrożenie dla zapylaczy - ostrzega PIORiN.

Samochód ciężarowy, przewożący 170 sztuk trzody chlewnej wpadł do rowu. Padło 40 świńSamochód ciężarowy, przewożący 170 sztuk trzody chlewnej wpadł do rowu. Padło 40 świńCzytaj dalej

Stosowanie podróbek i nielegalnych produktów jest karane

Warto także mieć świadomość, że stosowanie podróbek i nielegalnych środków ochrony roślin jest karalne.

- Obwarowane jest to licznymi sankcjami od administracyjnych po odpowiedzialność karną z karą pozbawienia wolności włącznie. Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa może nałożyć m.in. zakaz wykonywania zabiegów środkami, mandat karny i grzywnę, a także nakazać zniszczenie takich środków - przypomina PIORiN.

KAS:"Rolniku obudź czujność"

- Rolnicy powinni pamiętać, że oryginalne produkty można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez WIORIN, a opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim. Sprzedawca ma obowiązek wystawić dowód zakupu- przekazała Joanna Tumińska, Dyrektor Biura Ochrony Roślin i Nawozów w Głównym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Więcej na temat bezpiecznych upraw można przeczytać >tutaj<.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Portal Spożywczy, KAS

Następny artykuł