pippi pończoszanka
YouTube.com / hans peter
Autor Magdalena Więckowska - 30 Listopada 2020

Jaka dziewczynka z filmu miała konia w cętki? Żyła na wsi i miała rude warkocze

Pippi Pończoszanka to postać stworzona przez szwedzką pisarkę Astrid Lindgren. Niesforna dziewczynka o płomienno rudych warkoczach i niespotykanej sile fizycznej stała się jedną z najbardziej popularnych kreacji literatury i świata filmowego na wiele lat. Wiele osób zna Pippi z popularnego filmu, lecz warto dodać, że Astrid Lindgren stworzyła całkiem pokaźną serię literacką dla dzieci z odważną Pippi w roli głównej.

Pippi była osierocona przez mamę jako małe dziecko, a jej ojciec był piratem i pływał po morzach i oceanach na całym świecie. Z dziewczynką na wsi w Willi Śmiesznotce mieszkały dwa zwierzaki - cętkowany koń Alfonso i małpka - pan Nillson.

Marta Manowska nie odwiedziła jednego uczestnika Marta Manowska nie odwiedziła jednego uczestnika "Rolnik szuka żony". Kara czy potężna wpadka?Czytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:

Pippi i jej historia

Pippi Pończoszanka była początkowo nazywana w pierwszym polskim tłumaczeniu jako “Fizia Pończoszanka”. Tłumacze wydali kolejne edycje opowieści o dzielnej Szwedce z oryginalnym imieniem “Pippi” po wyemitowaniu pierwszego filmu, który zdobył wielką popularność.

Seria literacka o przygodach dziewięciolatki, która doskonale radzi sobie bez opieki dorosłych, stała się przełomem w literaturze dla dzieci.

Ukazała ona postać, która zachowywała się absolutnie wbrew dotychczasowo utartym zasadom - a jej czupurność przysporzyła jej milionów fanów na całym świecie.

Pieniądze straciło 800 rolników, mowa o milionach złotych. Skandaliczna sprawa spółki nadal bez rozwiązaniaPieniądze straciło 800 rolników, mowa o milionach złotych. Skandaliczna sprawa spółki nadal bez rozwiązaniaCzytaj dalej

Przyjaciele rudej Szwedki

Pippi mieszkała sama w Willi Śmiesznotce wraz ze swoimi zwierzęcymi przyjaciółmi - koniem Alfonso i małpką o imieniu pan Nillson.

Co ciekawe, dziesięciolatka była tak silna, że bez problemu była w stanie przenieść konia z miejsca na miejsce. Jej przyjaciółmi z sąsiedztwa było rodzeństwo - Tommy i Annika, z którymi przeżyła wiele niezapomnianych przygód.

Publiczna droga przykryta błotem z pól. Rolnicy burzą się, że gmina apeluje o sprzątaniePubliczna droga przykryta błotem z pól. Rolnicy burzą się, że gmina apeluje o sprzątanieCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł