Podatek -pies
K. Kozakiewicz/Wikipedia/(CC BY-SA 4.0)
Autor Aneta Wasilewska - 6 Stycznia 2021

Wzrasta podatek od psa. Pod pewnym warunkiem rolnicy mogą uniknąć opłaty

Podatkiem od psa nazywana jest opłata, którą każdego roku gmina nakłada na właścicieli psów. W tym roku opłata została podniesiona, jednak warto pamiętać, że pod pewnym warunkiem rolnicy mogą być z niej zwolnieni.

Podatek od psa muszą opłacić osoby fizyczne, które w swoim gospodarstwie posiadają czworonogi. Muszą być to osoby, które faktycznie opiekują się zwierzętami, nie tylko tymczasowo. Oznacza to, że jeżeli ktoś pełni funkcję domu tymczasowego dla psa, nie zapłaci dodatkowej opłaty.

W niektórych gminach spotykać się można z informacją, że z opłaty za posiadanie psa zwolnione są osoby, który przygarnęły psy ze schroniska.

Kiedy rolnik jest zwolniony z podatku od posiadania psa?

Podatek od posiadania psa nie jest pobierany w kilku przypadkach. Przede wszystkim od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności, a także od osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności, jeżeli posiada jednego psa.

Tak samo podatku nie zapłaci osoba niepełnosprawna z tytułu posiadania psa asystującego, czy osoba powyżej 65 roku życia, która samodzielnie prowadzi gospodarstwo domowr i ma jednego psa.

Zjechał cysterną do rowu, na ulicę wylało się mleko. Nie do wiary, co było przyczyną zdarzeniaZjechał cysterną do rowu, na ulicę wylało się mleko. Nie do wiary, co było przyczyną zdarzeniaCzytaj dalej

Ostatnią grupą, która zwolniona jest z opłaty, to płatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych, którzy posiadają nie więcej niż dwa psy. Rolnicy zapłacą dopiero za trzeciego czy czwartego psa.

Ile wynosi podatek od psa i kiedy należy go opłacić?

Zgodnie z przepisami znane są maksymalne stawki podatku od psa, których nie może przekroczyć rada gminy, gdy ustala wysokość podatku. I tak w przypadku ubiegłego roku kwota ta wynosiła 125,40 zł, tak w 2021 roku została podniesiona do maksymalnie 130,30 zł.

Podatek od posiadania psa każdy z opiekunów powinien uiszczać każdego roku, według terminów wyznaczonych przez gminę.

- Aktualnie obowiązujący termin zapłaty znajdziesz na stronie internetowej swojej gminy - radzi portal ksiegowosc.infor.pl.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: ksiegowosc.infor

Następny artykuł