podatek - rolnicy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 18 Stycznia 2021

W lutym rozpoczyna się nabór wniosków. Rolnicy mogą ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego

W tym roku rolnicy od początku lutego mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego. Jest to pierwszy nabór w tym roku.

Już od 1 lutego 2021 roku producenci rolni mogą składać wnioski o o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, wykorzystanego do produkcji rolnej. Nabór, który rozpocznie się wraz z lutym, zakończy się 1 marca 2021 roku. Będzie to pierwszy możliwy termin w tym roku na złożenie wniosków, zgodnie z oficjalnymi informacjami z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, następna taka możliwość latem.

Jaka stawka obowiązuje w 2021 roku?

Stawka zwrotu podatku akcyzowego, który jest zawarty w cenie oleju napędowego, wykorzystywanego do produkcji rolnej w tym roku wyniesie 1 zł na 1 litr oleju. Stawka w 2021 roku nie będzie się różnić, od tych które obowiązywały w ubiegłych latach.

Wnioski należy złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych.

Do wniosku należy załączyć:

  • faktury VAT (które dokumentują zakup oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 sierpnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r),
  • dokument zawierający informację o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła (jest to wymagane w przypadku ubiegania się o zwrot podatku w odniesieniu do bydła).
Ministerstwo rolnictwa szykuje zmiany. Dobrostan zwierząt w nowej odsłonieMinisterstwo rolnictwa szykuje zmiany. Dobrostan zwierząt w nowej odsłonieCzytaj dalej

- W terminie od 1 lutego 2021 r. do 1 marca 2021 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r- przekazuje MRiRW.

Wnioski należy złożyć u wójta, burmistrza, prezydenta właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu rolnika lub współposiadaniu.

Kiedy zostanie wpłacony zwrot?

W terminie od 1 do 30 kwietnia bieżącego roku przelewem na rachunek bankowy zostanie przekazany zwrot podatku.

Drugi termin składania wniosków

- w terminie od 2 sierpnia 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2021 r. do 31 lipca 2021 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2021 r - przekazało MRiRW.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi określiło także termin wypłacania zwrotu w przypadku drugiego naboru wniosków.

- Od 1 do 29 października 2021 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie - informuje MRiRW.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: SadyOgrody, MRiRW

Następny artykuł