podatki
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 23 Września 2020

Wchodzi nowy obowiązek. Już od 1 października obejmie wszystkich, w tym rolników

Podatek VAT i zasady jego raportowania zmienią się już od 1 października 2020 r. Co ciekawe, nowości obejmą również resort finansów publicznych. Informacje dotyczą formy składania plików JPK_VAT dla wszystkich przedsiębiorców. Jest to zbiór danych o zakupach i sprzedaży wynikający z ewidencji VAT konkretnego przedsiębiorcy. Do tej pory nawet pomimo kwartalnego rozliczania się, należało taki plik wysłać do 25. dnia miesiąca za poprzedni miesiąc.

Podatek sam w sobie nie ulegnie zmianie, a jedynie forma przesyłania zestawu informacji do Ministerstwa Finansów. Z pewnością obowiązek wysyłania jednego dokumentu będzie dużym ułatwieniem dla wszystkich przedsiębiorców, w tym przedsiębiorców rolnych.

Podatek VAT i nadchodzące uproszczenia

Plik dla podatników rozliczających się w cyklach miesięcznych nazywa się JPK_VAT7M, natomiast dla tych, którzy preferują formę kwartalną - JPK_VAT7K. Będą to nowe dwa warianty JPK_VAT i do Ministerstwa Finansów będzie przesyłany tylko jeden z nich. To spora zmiana, i to na dobre, gdyż poprzedni system zakładał sporządzanie deklaracji VAT-7 lub VAT-7K z dodatkowymi załącznikami, do których dołączało się również JPK-VAT. Jak widać, zmiana ta wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom i ma na celu ułatwić pracę z dokumentacją. Korzyści odczują również państwowi urzędnicy. Dlaczego jednak wszystkim powinno zależeć na usprawnieniu administracji publicznej? Nie chodzi tutaj bynajmniej tylko o kwestie wygody i szybkość pracy. Dzięki uproszczeniu procedur możliwa będzie lepsza ochrona przedsiębiorców przed oszustami podatkowymi.

Decyzja przesuwana w czasie

Tak jak większość spraw w naszym kraju i na całym świecie, decyzja o zmianie formy deklaracji podatkowych przesunęła się w czasie z powodu pandemii koronawirusa. Pierwotnie zakładano, że nowa praktyka wejdzie w życie już 1 lipca 2020 r., ale ze względu na prośby przedsiębiorców termin ten odłożona na 1 października. Warto zatem przed tym dniem zapoznać się z nadchodzącymi zmianami. Obejmą one w sumie około 1,6 miliona osób. Od połowy roku 2016 obowiązek ten jest nałożony na duże przedsiębiorstwa, a na małe i średnie - od początku roku 2017.

Następny artykuł