Podatek cukrowy - rolnictwo
FLPA/EAST NEWS
Autor Aneta Wasilewska - 5 Stycznia 2021

Już dziś słono płacimy za nowy podatek. Zmiany uderzą nie tylko w konsumentów, ale i rolników

W sieci pełno jest przykładów na to, że jednym z najważniejszych tematów obok szczepionek na koronawirusa, jest wejście w życie nowego podatku. Media społecznościowe zalały memy, np. o Coca-Coli, za której butelkę będzie można się wymienić na kawalerkę. Jednak podatek cukrowy, który obowiązuje w Polsce od 1 stycznia bieżącego roku, uderza po kieszeni konsumentów, ale nie tylko. Skutki wpłyną także na rolnictwo.

Zgodnie z szacunkami analityków, ceny napojów słodzonych po Nowym Roku wzrosły o około 40 procent. Jednak jak się okazuje to dopiero przedsmak tego, co nas czeka. Jak przekazuje nieoficjalnie Portal Spożywczy, podatek cukrowy już niedługo ma objąć nie tylko słodkie napoje, ale i inne produkty, nawet wodę.

Nowy podatek

Podatek cukrowy może wynieść maksymalnie 1,20 zł w przeliczeniu na 1 litr napoju i składa się z dwóch opłat. Pierwszą z nich, jest oplata stała, która wynosi 50 groszy, gdy zawartość cukrów w 100 ml napoju jest mniejsza lub równa 5 g. I ta zasada dotyczy nie tylko cukru, ale i innych substancji słodzących.

Dodatkowo dochodzi oplata zmienna, która wynosi 5 groszy za każdy gram cukrów powyżej wspomnianego poziomu 5 g cukrów na 100 ml napoju. Warto też wiedzieć, że z opłaty stałej zwolnione są te napoje, w których udział soku warzywnego, owocowego wynosi przynajmniej 20 procent, a także w przypadku napojów izotonicznych.

Zgodnie z założeniem podatek cukrowy ma być jedną z metod walki z otyłością i wymuszeniem zdrowych nawyków pośród społeczeństwa. Na ten moment budzi jednak wiele obaw. Niestety, wprowadzenie nowego podatku może przynieść negatywne skutki dla sektora rolnego.

Rynek trzody chlewnej. Niemcy tracą, inny europejski kraj zyskujeRynek trzody chlewnej. Niemcy tracą, inny europejski kraj zyskujeCzytaj dalej

Podatek cukrowy a buraki cukrowe

- Użytkownicy cukru - producenci napojów - będą chcieli zrekompensować wydatki związane z płaceniem nowego podatku poprzez wywieranie presji na obniżenie cen przez producentów cukru, a ci z kolei w celu zachowania marży, na plantatorów buraka cukrowego. Także wprowadzenie podatku od cukru w napojach będzie kolejnym czynnikiem niszczącym nasz sektor - jeszcze na długo przed wprowadzeniem podatku mówił dla portalu farmer.pl Rafał Strachota, dyrektor Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

Jakie ma zdanie po tym, jak podatek został wprowadzony? Rafał Strachota jest przekonana, że nowa opłata jest kolejnym czynnikiem, który obniża opłacalność branży.

- Branża napojowa jest największym przemysłowym odbiorcą cukru w Polsce. Jakiekolwiek ograniczenie zapotrzebowania na ten surowiec może doprowadzić do zmniejszenia zasiewów buraka cukrowego. Kontraktacja na najbliższy sezon się jeszcze trwa. Po tak trudnym ubiegłym roku dla plantatorów oraz biorąc pod uwagę możliwe zmniejszenie popytu na cukier, może się okazać, że 2021 rok będzie pierwszym od sześciu lat, w którym odnotujemy spadek powierzchni zasiewów - zaznaczył Strachota.

A już dziś jeżeli chodzi o sytuację z burakami, to nie jest tak słodko, jak mogłoby się wydawać. Więcej na ten temat pisaliśmy >tutaj<.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Portal Spożywczy

Następny artykuł