podatek cukrowy
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 17 Grudnia 2020

Od 1 stycznia wchodzi w życie podatek, który uderzy w sektor rolno-spożywczy. Może nie być łatwo

Wejście w życie podatku cukrowego zbliża się wielkimi krokami, a rolnicy i branża rolno-spożywcza nie jest z tego powodu zadowolona. Opłata jest uzasadniona dbałością o zdrowie Polaków. Napoje słodzone będą obciążone dodatkową opłatą za stosowanie cukru lub miodu w swoim składzie.

Większa część zapisów o podatku cukrowym będzie obowiązywała od 1 stycznia 2021 roku. W jaki sposób zmiana wpłynie na konsumentów jak i producentów - a w tym rolników?

Podatek cukrowy i szereg nowości

W centrum całej sprawy stoją napoje słodzone - zarówno te produkowane w Polsce, jak i zagranicznych marek. Więcej zapłacimy zatem nie tylko za popularne napoje gazowane, ale także piwa smakowe. Opłata za napoje będzie składała się z dwóch części.

Stała opłata ma wynosić 10 groszy za litr napoju, w której znajduje się cukier lub jakakolwiek inna substancja słodząca. Opłata zmienna to 5 groszy za litr napoju, w momencie gdy przekroczy zalecany limit 5 gram substancji słodzącej na każde 100 mililitrów produktu. Ma być to swego rodzaju “karą” za przekraczanie zalecanej ilości cukru w danym napoju.

Pewne wątpliwości pojawiły się jednak w przypadku miodu. Portal Business Insider podał stanowisko Ministerstwa Zdrowia:

- Nowelizacja ustawy dot. promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów przewiduje nałożenie tzw. opłaty cukrowej na napoje. Dlatego napoje z dodatkiem miodu zostaną objęte tzw. podatkiem cukrowym, ale sam miód nie.

Warto dodać, że podatkiem cukrowym nie będą objęte te produkty, w których sok owocowy, warzywny lub owocowo-warzywny przekroczy 20% całkowitego składu. Dotyczy to również napojów izotonicznych.

Wpływ na branżę rolniczą

Podatek cukrowy może stać się problemem dla rolników, którzy uprawiają buraki cukrowe. Nowa opłata wpłynie także na inflację oraz sektor-rolno spożywczy. Eksperci prognozują, że napoje, które są obecnie na najniższej półce cenowej zdrożeją najbardziej, natomiast te z wyższą ceną pozostaną na podobnym poziomie.

Firmy będą z pewnością starały się utrzymać dotychczasową rentowność, przy próbie maksymalnego obniżenia cen i ograniczeniu spadku marży. Zadanie takie może być prawdziwym wyzwaniem i niewykluczone, że branża może przeżywać trudniejsze chwile.

Warto bowiem pamiętać, że napoje słodzone nie są w spektrum produktów niezbędnych do codziennego funkcjonowania - tutaj producenci nie mogą odstraszyć potencjalnych konsumentów drastycznym wzrostem cen swoich produktów. Koszty będą jednak większe, a właściciele firm będą chcieli przerzucić je gdzie indziej.

Tutaj dochodzimy do punktu, w którym na podatku cukrowym może ucierpieć branża rolnicza. Optymalizacja składu produktów może także doprowadzić do finalnego zmniejszenia ilości cukru w niektórych napojach, co uderzy w interesy producentów buraków cukrowych. Jak podają rolnicy, sytuacja na rynku cukru może stać się wkrótce poważniejsza, niż się obecnie przypuszcza.

Następny artykuł