podatki
pixnio.com
Autor Magdalena Więckowska - 22 Września 2020

Rolnicy zapłacą mniej od reszty? Pojawił się pomysł

Podatki i śmierć - mówi się, że tylko one są w życiu pewne. Okazuje się, że codzienność weryfikuje takie sądy, zwłaszcza w odniesieniu do podatków. Opłaty od produktów rolnych odprowadzane do skarbu państwa ulegają zmianie, i to nie zawsze na korzyść przedsiębiorców rolnych. Przedmiotem gorących dyskusji i apelu do ministra resortu rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego stały się adiuwanty. To tajemniczo brzmiące słowo oznacza ni mniej, ni więcej specyfik stosowany przez plantatorów roślin w celu ich ochrony. Innymi słowy jest to specjalna substancja wspomagająca działanie konkretnych antygenów.

Podatek VAT na adiuwanty jest podwyższony od 1 lipca 2020 r. Jest to 23%, a nie - tak jak w przeszłości - 8%. Sprawę komplikuje również fakt, że nie wszyscy rolnicy opłacają VAT, co sprawia, że kupowanie adiuwantów staje się problematyczne.

Podatki będą mniejsze?

Rolnicy wystosowali apel do ministerstwa rolnictwa. Zewsząd - nie tylko ze strony rolników, ale ekonomistów czy naukowców - padają prośby o to, by adiuwanty były zaliczane do towarów opodatkowanych stawką preferencyjną VAT. Dlaczego? Otóż wszelkie pozostałe środki ochrony roślin mają “standardową” stawkę VAT, czyli 8%. Pod apelem do resortu rolnictwa podpisuje się Instytut Ochrony Roślin, uzasadniając, iż adiuwanty i środki ochrony roślin są ze sobą ściśle związane.

List do ministra i niezgoda na wysoki podatek

W liście do Jana Krzysztofa Ardanowskiego dyrektor IOR-PIB, profesor Marek Mrówczyński pisze:
- Zróżnicowanie stawek podatku VAT na środki ochrony roślin i na środki wspomagające ich działania, czyli adiuwanty nie znajduje żadnego racjonalnego uzasadnienia. Zdecydowana większość rolników w Polsce (ok. 90 proc.) nie jest płatnikiem podatku VAT, w związku z czym nie mają możliwości odliczenia tego podatku, co podwyższa koszty produkcji płodów rolnych.
Warto dodać, iż prośby te mają na celu poprawę sytuacji mniejszych gospodarstw. Duże przedsiębiorstwa rolne opłacają VAT i nie będą w dotkliwy sposób odczuwać wyższego opodatkowania adiuwantów. Trudno powiedzieć, jak na apel rolników zareagują polskie władze. Na obecną chwilę brak w tej kwestii oficjalnego stanowiska ze strony ministra rolnictwa.

Następny artykuł