podlasie
East News / Agencja SE / fot. Tomasz Radzik
Autor Magdalena Więckowska - 10 Grudnia 2020

Tajemnicze znalezisko w jednej z podlaskich wsi. Pobledli, gdy odkryli prawdę

Podlasie jest niezwykle malowniczym regionem, który kryje w sobie wiele nieodkrytych miejsc. Jak się okazuje, nawet przy publicznych drogach można się natknąć na niesamowite znaleziska. Kilka dni temu przy drodze krajowej numer 2 w Sławacinku Starym odnaleziono niewybuch artyleryjski.

Na Podlasiu, jak i w innych regionach Polski nie jest rzadkością znajdowanie niewybuchów sprzed kilkudziesięciu lat. Warto pamiętać, by takich znalezisk nie dotykać i zawiadomić odpowiednie służby.

Podlasie i pocisk artyleryjski

O wykopanych niewypałach często słyszy się na obszarach wiejskich. Główną tego przyczyną jest fakt, że rolnicy pracują z ziemią i podczas codziennych zajęć mieszają jej warstwy za pomocą maszyn.

W rezultacie na powierzchni gleby wyłaniają się tajemniczo wyglądające, metalowe obiekty. Mało kto zdaje sobie od razu sprawę, że stoi twarzą w twarz z gigantycznym zagrożeniem.

Opisywany niewybuch został znaleziony 7 grudnia 2020 roku w miejscowości Sławacinek Stary, około 200 metrów od drogi krajowej numer 2.

Niebezpieczna pamiątka z przeszłości

Pocisk ze Sławacinka Starego nie jest jedynym znaleziskiem, o którym została powiadomiona w ostatnim czasie lokalna policja.

Warto mieć na względzie, że niewypały, pomimo upływu lat, nadal są niezwykle groźne. Potrafią mieć pole rażenia do kilkuset metrów. W przypadku znalezienia podejrzanie wyglądającego, starego metalowego obiektu należy niezwłocznie powiadomić policję.

Funkcjonariusze powiadamiają z kolei saperów, którzy przyjeżdżają na miejsce i neutralizują niewybuch lub zabierają go ze sobą, by zneutralizować w bezpieczniejszym miejscu.

Nie zawsze jednak istnieje możliwość, by saperzy mogli zabrać niewybuch ze sobą. Rozeznanie sytuacji jest tutaj kluczowe, by nie sprowadzić gigantycznego niebezpieczeństwa na siebie i ludzi dookoła.

By zająć się pociskiem z czasów II wojny światowej przyjechali wykwalifikowani żołnierze, a neutralizacji niewybuchu dokonali 9 grudnia.

Przeszukali dodatkowo teren w celu upewnienia, że w okolicy nie znajdują się jakieś inne niewybuchy. Na obecną chwilę brak jakichkolwiek informacji o dodatkowych niewybuchach z czasów wojny, więc mieszkańcy okolic mogą czuć się bezpieczni.

Obrazy RolnikINFO"Rolnicy. Podlasie": Andrzej z Plutycz zabrany przez policję. Niesłychane zamieszanieCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł