pogoda
RolnikINFO
Autor Albert Długoszewski - 14 Października 2020

Wszyscy powinni się przygotować, zacznie się już w drugiej połowie miesiąca. Rolnicy mają mało czasu na zadbanie o uprawy i gospodarstwa

Jak wskazują najnowsze prognozy, ulewne deszcze nawiedzające aktualnie Polskę nie ustąpią w najbliższych dniach. Najgorzej będzie przed nadchodzącym weekendem, gdy opady będą najbardziej intensywne. Niestety nie jest to dobra wiadomość dla właścicieli gospodarstw znajdujących się w pobliżu rzek i zbiorników wodnych. Gdyby tego wszystkiego było mało - w niektórych częściach kraju sypnie śniegiem.

Tegoroczna jesień przyzwyczaiła już nas do dynamicznych zmian w pogodzie i wszystko wskazuje na to, że sytuacja nie zmieni się na lepsze. Według najnowszych prognoz pogody, oprócz intensywnych opadów deszczu, można spodziewać się także deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu.

W samym środku tygodnia na Podhalu i Przedgórzu Sudeckim przejdą intensywne opady białego puchu, a w pozostałej części kraju będzie bardzo zimno i mokro aż do piątku. W całym kraju do końca tygodnia nie ma co liczyć na przejaśnienia, zamiast tego ciągle obecne będą silne zachmurzenia i opady deszczu powodujące lokalne zalania oraz podwyższające stany alarmowe na polskich rzekach.

Sytuacja na chwilę jedynie poprawi się po 20 października - wtedy nad Polską dojdzie do wymiany mas powietrza i na moment temperatura wzrośnie do 14-16 stopni Celsjusza.

Druga połowa października - deszcz i śnieg, a nawet śnieżyce

Meteorolodzy nie mają już wątpliwości, że druga połowa bieżącego miesiąca upłynie pod znakiem niskiej temperatury, intensywnych opadów deszczu oraz śniegu. Z północy dotrze do Polski zimne powietrze co spowoduje, że na południu naszego kraju zapanuje w niektórych częściach regularna zima - śnieg m.in. w regionach bliskich Tatrom i Sudetom będzie padał nieustannie. Momentami, w wyższych partiach terenu będą miały miejsce śnieżyce, a w górach napada do 100 cm śniegu. Natomiast we wszystkich regionach Polski będzie można odczuć przenikający ziąb, a niebo będzie spowite ciemnymi chmurami, z których obficie będzie lał się deszcz.

W najcieplejszych momentach dnia, odczuwalną temperaturą będzie zaledwie 3-4 stopnie na południu, 6 stopni na wschodzie i w centrum Polski, 8-9 a nad morzem i zachodzie kraju. Najcieplej będzie na Śląsku, gdzie słupki termometrów zatrzymają się na poziomie 10 stopni Celsjusza.

Zima nadchodzi wielkimi krokami

Na prawdziwą zimę - i jej tradycyjne nieoczekiwane uderzenie - poczekamy zaledwie do listopada. To zasługa aktywnej cyrkulacji strefowej i niżów nad Polską, która do następnego miesiąca będzie raczyć nas miejscowymi opadami deszczu ze śniegiem i lokalnymi śnieżycami. Na drugą połowę listopada spodziewana jest już trwała pokrywa śnieżna na terenie kraju.

Taki obrót spraw wyraźnie szkodzi niektórym rolnikom m.in. tym uprawiającym kukurydzę, której zbiory znacznie się opóźniły i ucierpiały właśnie przez pogodę. Jak wskazują uprawiający ją rolnicy, z kolb płynie jeszcze mleko. Za kukurydzę w skupach można aktualnie dostać od 580 do 670 złotych za tonę, jednak w przypadku mokrej kukurydzy cena już drastycznie spada do około 400 złotych za tonę.

Następny artykuł