pogoda
libreshot.com / for. Martin Vorel
Autor Magdalena Więckowska - 17 Listopada 2020

Już wiadomo: pogoda na grudzień i Boże Narodzenie. Czy święta będą wreszcie białe?

Pogoda w ostatnich latach zaskakuje do tego stopnia, że ocieplenie klimatu przestaje nas powoli dziwić. Jeszcze około dziesięć lat temu w listopadzie padał mocny śnieg, a temperatury poniżej zera nie były rzadkością. Od kilku lat bezskutecznie czekamy na tzw. białe święta - czy jednak w tym roku będzie to możliwe? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma wątpliwości - średnia miesięczna temperatura na terenie Polski będzie powyżej normy. Opady śnieg nie będą zatem stałym elementem grudniowego krajobrazu.

Pogoda potrafi srogo rozczarować, o czym doskonale przekonują się rolnicy zwłaszcza wtedy, kiedy nadchodzą żniwa. Na szczęście w grudniu przedsiębiorcy rolni nie mają misji specjalnych do wykonania na polach, więc mogą odetchnąć z ulgą, słysząc nowe rewelacje pogodowe.

Masz krowy? W grudniu pojawi się istotna zmiana, lepiej wiedziećMasz krowy? W grudniu pojawi się istotna zmiana, lepiej wiedziećCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Niepublikowane dotąd zdjęcia i wielki sekret Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" ujrzały światło dzienne. Fani są zachwyceni
2. PKO BP bije na alarm, klienci zagrożeni. Bank apeluje o szczególną ostrożność
3. Józef z "Rolnik szuka żony" publicznie upomniał Apolonię: "o czym Ty piszesz?". Bitwa na słowa w sieci

Pogoda na grudzień

Pierwsze prognozy na temat grudniowej pogody podali synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Co prawda prognoza długoterminowa nie zawsze musi się sprawdzać, jednakże nie jest dla nikogo zdziwieniem zapowiedź, że i w tym roku święta będą przypominały pogodowo Wielkanoc.

Jak już wspomniano, średnia miesięczna temperatura ma oscylować powyżej normy, co oznacza, że będą to temperatury powyżej zera i na śnieg nie ma co liczyć.

W dzień w pierwszej połowie grudnia ma to być około 7-8 stopni Celsjusza.

Jak zapowiadają synoptycy, druga połowa miesiąca może być nieco bardziej obiecująca dla entuzjastów zimowej aury - temperatura ma obniżyć się do mniej więcej 1 stopnia Celsjusza.

Możliwe, że pojawią się mrozy do -5 stopni.

Ważna decyzja polityków dla setek tysięcy osób. Wiadomo, co z GMOWażna decyzja polityków dla setek tysięcy osób. Wiadomo, co z GMOCzytaj dalej

Pogoda w poszczególnych regionach

Kolejnym parametrem badanym przez synoptyków są spodziewane poziomy opadów.

Warto zaznaczyć, że nie jest dokładnie sprecyzowane, czy będą to opady deszczu czy też śniegu - wszystko bowiem zależy od temperatury na danym obszarze.

Pod względem ilościowym opadów poniżej normy Polacy mogą spodziewać się w północnej części kraju, a także w jego centrum.

Więcej opadów może pojawić się na Mazowszu, Pomorzu i Podkarpaciu. W województwie wielkopolskim oraz dolnośląskim można oczekiwać ilości opadów typowych dla zimy - nie będzie tutaj znacznych odchyleń od tego, co widzimy co roku.

Można zatem domniemywać, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia nie będą białe - o ile tylko będziemy mieli szczęście, być może przydarzą się opady mocniejszego śniegu, lecz wszystko wskazuje na to, że biała pokrywa nie zagości u nas na dłużej.

Józef z Józef z "Rolnik szuka żony" publicznie upomniał Apolonię: "o czym Ty piszesz?". Bitwa na słowa w sieciCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mówiono o nim "cebula czarownic", tymczasem jest silnym naturalnym antybiotykiem. Ma niebywałe prozdrowotne właściwości
  2. Grzybobranie pana Romana zakończyło się wielką atrakcją. Aż musiał przetrzeć oczy ze zdumienia
  3. Wielkie pieniądze idą do rolników. Internauci zdają relację
  4. Propozycja zawieszenia kontroli w gospodarstwach. KRIR nie ma wątpliwości
  5. Od poniedziałku gigantyczna zmiana na rynku mięsa. Hodowcy przerażeni
  6. Dlaczego pies kładzie się przy Twoich stopach? Spanie w nogach jest ważnym sygnałem, lepiej go nie bagatelizować
  7. Polska miss Euro nago pod prysznicem. Piękność nie daje o sobie zapomnieć, co za kształty (FOTO)

Następny artykuł