pogoda
PHOTO:ANNA GARWOLINSKA / SE / EAST NEWS
Autor Magdalena Więckowska - 26 Listopada 2020

Wkrótce nadejdzie zmiana pogody. Tej jesieni tak jeszcze nie było

Pogoda w ciągu najbliższych dni może się dość znacznie zmienić. Najprawdopodobniej po raz pierwszy w tym roku poczujemy prawdziwy dotyk zimy - temperatura ma znacznie spaść, a poza tym lokalnie mogą pojawić się pierwsze opady śniegu. Ostatnim relatywnie ciepłym dniem ma być piątek 27 listopada. Co nas czeka w najbliższych dniach?

Pogodowe zmiany bez wątpienia uświadamiają nam, że zima już za progiem. Ostatnie słoneczne dni zawdzięczamy wyżowi obecnemu nad obszarem Polski.

Pogoda na piątek

W piątek 27 listopada spodziewać się możemy całkiem ładnej pogody, choć możliwe, że w niektórych częściach kraju będzie już odczuwalny spadek temperatury i krótkotrwałe zachmurzenia.

Cyrkulacja powietrza nad Polską zmieni się w nocy z piątku na sobotę, co przyniesie sporą zmianę w aurze. Od tego czasu odczujemy w naszym kraju pierwsze oznaki zimy, co zdarzy się po raz pierwszy w tym sezonie.

W piątek w pasie od Wrocławia do Lublina spodziewać się można przelotnych opadów, które nie będą miały długotrwałego charakteru.

Temperatura będzie natomiast oscylować w granicach 3-4 stopni w południowo-wschodniej części Polski do 7-8 w zachodniej i północnej części kraju.

Weekendowa zmiana

Początkiem zmian będzie noc z piątku na sobotę. Dzięki temu w sobotę 28 listopada niebo nad naszym krajem będzie piękne i słoneczne, choć temperatura w znaczący sposób spadnie.

Cała Polska znajdzie się pod wpływem zimnego wyżu skandynawskiego, który niechybnie wskazuje na potrzebę ubrania zimowej garderoby. Ponadto z północnego wschodu spodziewać się możemy napływu polarno-kontynentalnego wiatru, który dodatkowo obniży i tak już niską temperaturę.

Pogoda ta pozostanie obecna aż do połowy następnego tygodnia. Co w praktyce oznacza dla nas obecność skandynawskiego wyżu, poza spadkową temperaturą?

Niewykluczone są opady śniegu we wschodniej i południowej części Polski. W dzień na termometrach będziemy mogli zobaczyć 0 stopni Celsjusza, natomiast w nocy może to być minus 2 do minus 4 stopni. Zmiana pogody w weekend jest wyraźnym sygnałem do tego, że zima już za pasem.

Następny artykuł