pogoda ostrzeżenie
pixcove
Autor Magdalena Więckowska - 27 Września 2020

Wydano pilne ostrzeżenia. Zagrożenie jest realne, uprawy rolne mogą zostać zniszczone

Pogoda w niedzielę (27.09) szykuje dla mieszkańców Polski dość sporą dawkę meteorologicznych wrażeń. Widzimy, że za oknem pogoda zmieniła się nie do poznania - niebo zasnuły ciężkie, szare chmury, prawie w całym kraju pada deszcz, a temperatura zanotowała spore spadki. Mogłoby się wydawać, że oprócz uporczywej senności w taką pogodę nie ma się raczej czego obawiać, lecz synoptycy zalecają daleko idącą ostrożność - może zrobić się naprawdę niebezpiecznie a uprawy rolne mogą poważnie ucierpieć.

Pogoda będzie utrudniała życie Polakom przez najbliższe dni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał szereg ostrzeżeń dla kilku województw na terenie kraju.

Pogoda i ostrzeżenia z IMiGW

Naukowcy pracujący dla Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zgodnie orzekli, że pogoda może spowodować znaczne niebezpieczeństwo w województwie mazowieckim, łódzkim i lubelskim. Uważać należy zwłaszcza w centralnej i wschodniej Polsce - to właśnie w tych rejonach IMiGW wydało specjalne alerty pogodowe pierwszego i drugiego stopnia. Dotyczą one ostrzeżeń przed ulewnymi deszczami i burzami. Choć lato zdaje się już należeć do przeszłości, to okazuje się, że na terenie Polski nadal obserwować możemy burze i wyładowania atmosferyczne, tak samo jak podczas upalnych dni. W najbliższym czasie synoptycy przewidują od 15 do 20 mm deszczu podczas dnia. Temperatura nie będzie zbyt wysoka - jedynie 9 stopni Celsjusza na południu kraju. Na północy można jednak spodziewać się większego ciepła - słupki rtęci sięgną tutaj nawet 23 stopni Celsjusza. Wiatr na terenie Polski będzie porywisty, w porywach do 65 km/h. Podobna pogoda tj. bardzo silny wiatr, nawałnice i miejscowy grad może poważnie zaszkodzić niezabezpieczonym uprawom.

Widoki na przyszłość

Przez nadchodzący tydzień pogoda nie będzie nas rozpieszczać - termometry wskażą w Polsce około 15 stopni Celsjusza. Na wyższe wartości, powyżej 20 stopni, będzie można liczyć dopiero w następny weekend, u progu października. Natomiast na obecny weekend Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego stopnia dla większej części województwa wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego. Mieszkańcy tych regionów mogą spodziewać się dużego deszczu - od 30 do 55 mm. Dodatkowo na Mazowszu wiatr może wiać z prędkością do 75 km/h. Ostrzeżenia pogodowe drugiego stopnia wydano dla południowo-wschodniej części województwa mazowieckiego oraz całego województwa lubelskiego. Spodziewać się tam można ulewnego deszczu i intensywnych burz. Prędkość wiatru osiągnie 75 km/h, a opady deszczu aż 70 mm. Niewykluczony jest również grad, który może sprawić poważne straty w uprawach rolnych.

Następny artykuł