
Konsekwencje uderzą w rolników. Sprzedaż popularnego produktu spada z roku na rok
Polacy w porównaniu z ubiegłymi latami coraz rzadziej sięgają po popularny produkt na sklepowych półkach. Niestety, zmiany na rynku konsumenckim będą najbardziej dotkliwe dla rolników.
Polacy z roku na rok decydują się na zakup mniejszej ilości pieczywa. Dziś w Światowy Dzień Chleba Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przekazał wiadomości, chociaż chleb jest w polskiej tradycji od lat, to dziś coraz rzadziej decydujemy się na jego zakup, co bezpośrednio dotyka polskich rolników.
Polacy coraz rzadziej kupują pieczywo
Zgodnie z danymi KOWR, w zeszłym roku przeciętny Polak zjadał średnio mniej trzy kilogramy chleba miesięcznie, dla porównania w 2018 roku Polacy zjadali miesięcznie ponad trzy kilogramy chleba. Zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Marcin Wroński przekazał, że z badań budżetów gospodarstw domowych GUS w 2019 roku można dowiedzieć się, że średnie miesięczne spożycie przetworów zbożowych wyniosło 5,36 kg na osobę
- W strukturze konsumpcji dominującą pozycję zachowało pieczywo ze średnim miesięcznym spożyciem 2,98 kg na osobę. Udział pieczywa w konsumpcji produktów zbożowych w 2019 r. wynosił 56 proc.- zaznaczył, porównując to z 3,15 kg pieczywa miesięcznie, które zjadane były przez statystycznego Polaka w 2018 roku.
Systematycznie rośnie eksport pieczywa
Z oficjalnych danych wynika, że najwięcej pieczywa spożywają emeryci, renciści i rolnicy. Chociaż w kraju Polacy jedzą mniej pieczywa, to na szczęście wrasta eksport pieczywa i wyrobów cukierniczych, co jest dobrą wiadomością dla rodzimych rolników.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Stało się. Pękła bariera. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził, wystarczyło jedno zwierzę
2. ING z ważnym apelem do klientów. Bank wprowadza ograniczenia
3. Wszyscy powinni się przygotować, zacznie się już w drugiej połowie miesiąca. Rolnicy mają mało czasu na zadbanie o uprawy i gospodarstwa
- Systematycznie rośnie eksport pieczywa i wyrobów cukierniczych. W sezonie 2019/2020 polskie firmy sprzedały produkty o wartości 1,8 mld euro, tj. za kwotę o 9 proc. wyższą niż w poprzednim sezonie. Produkty te w ub.r. trafiły głównie do krajów UE i do Rosji. W wartości eksportu pieczywa i wyrobów cukierniczych sam wywóz pieczywa stanowił około 9 proc. - podkreślił Wroński.
Warto przypomnieć sobie, że pieczywo, które produkowane jest w Polsce, cechuje się bardzo wysoką jakością. Należy zaznaczyć, że ministerstwo rolnictwa prowadzi listę tradycyjnych produktów, na której znajduje się ponad 360 wyrobów piekarniczych i cukierniczych, a wśród nich rogal świętomarciński, andruty kaliskie, pierekaczewnik, obwarzanek krakowski, chleb prądnicki, czy cebularz lubelski.
ZOBACZ TAKŻE:
- Codziennie podawali jej sok z kiszonych buraków. Teraz z niesamowitych powodów poleca go wszystkim
- Potwierdziła i ona. Wojciechowska pokazała wspaniałe zdjęcia ze ślubu, sesja na łonie natury robi wrażenie
- Fatalna informacja dla wszystkich właścicieli maszyn rolniczych. Ma być o wiele gorzej
- Na rolników zostanie nałożony nowy obowiązek? Ma dotknąć każdego posiadacza psów
- Ależ zmiana. Marta Manowska z "Rolnik szuka żony" zachwyciła
- Biedronka, Lidl, Auchan i Kaufland przekazują ważne informacje. Wiadomość uszczęśliwi wielu Polaków
Źródło: Bankier