polacy
unsplash.com / fot. Nathaniel Yeo
Autor Magdalena Więckowska - 23 Listopada 2020

Tysiące Polaków nadal mogą spodziewać się kontroli. Rząd podał, że nie zostają zawieszone

Polacy na wsiach muszą przygotować się na to, że kontrole dotyczące gospodarstw rolnych nie zostaną wstrzymane wskutek obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Resort rolnictwa odniósł się do zarządu KRIR, który wnioskował o czasowe zawieszenie kontroli. Ministerstwo uzasadniło, iż zaprzestanie przeprowadzania wizyt kontrolnych byłoby niezgodne z przepisami unijnymi.

Polacy przeżywają teraz trudne chwile w związku ze skutkami koronawirusa na gospodarkę. Niepokój i niepewność dotyczą w wielkiej mierze również rolników.

Od pierwszego stycznia spore zmiany. Ministerstwo rolnictwa podzieliło się wskazówkami dla przedsiębiorcówOd pierwszego stycznia spore zmiany. Ministerstwo rolnictwa podzieliło się wskazówkami dla przedsiębiorcówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Prowadzisz chów albo hodowlę? Już niebawem startuje kolejne dofinansowanie, można otrzymać nawet 100 tys. zł
  2. Pekao przekazał fatalne wieści. Wiele osób będzie mocno zawiedzionych, także klienci innych banków
  3. Ogromna rodzinna tragedia. 65-latka nie miała żadnych szans, została wciągnięta przez rozrzutnik

Kontrole w gospodarstwach Polaków

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała pismo do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi 10 listopada 2020 roku.

Zawarła w nim prośbę dotyczącą czasowego zawieszenia kontroli w gospodarstwach rolnych ze względu na pandemię koronawirusa i zalecenia ograniczania kontaktów międzyludzkich.

KRIR uważało kontrole w obecnych czasie za niepotrzebne zagrożenie epidemiologiczne zarówno dla urzędników, jak i rolników.

Odpowiedź z Ministerstwa rozczarowała tych, którzy liczyli na zawieszenie kontroli do końca grudnia.

Dramatyczny apel Andrzeja z Dramatyczny apel Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie". Chodzi o zdrowie jego ojcaCzytaj dalej

Odpowiedź z Ministerstwa Rolnictwa i Modernizacji Wsi

Minister rolnictwa odwołał się do pisma z KRIR i stwierdził, że wstrzymanie kontroli do końca roku jest niemożliwe. W odpowiedzi minister napisał:

„Zgodnie z art. 9 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 2020/532 w związku ze środkami wprowadzonymi w celu walki z pandemią COVID-19, państwa członkowskie mają możliwość zmniejszenia poziomu kontroli na miejscu wymogów zasady wzajemnej zgodności z 1% do 0,5% w odniesieniu do wniosków składanych w 2020 r. Jednakże, zmniejszenie to nie dotyczy poziomów kontroli wynikających z innych przepisów sektorowych (np. w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt). Zmniejszenie poziomu kontroli zasady wzajemnej zgodności w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt byłoby możliwe jedynie w przypadku zmniejszenia poziomu kontroli urzędowych w tym zakresie. Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej z dnia 19 maja 2020 roku minimalne poziomy kontroli ustanowione w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1505/2006 zmienionym rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1033/2010 dla owiec i kóz oraz w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1082/2003 w brzmieniu zmienionym przez Komisję rozporządzeniem (WE) nr 1034/2010 oraz w rozporządzeniu (WE) nr 1760/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady w brzmieniu zmienionym rozporządzeniem (UE) nr 653/2014 w odniesieniu do bydła nie będą podlegały zmianie w 2020 roku.”

Mówiąc w skrócie: kontrole w gospodarstwach nie mogą być wstrzymane do końca grudnia, gdyż prawo unijne wymaga minimalnej ilości kontroli przeprowadzanych na terenie danego kraju.

Zaprzestanie kontrolowania gospodarstw na pewien czas naraziłoby polskie władze na prawne konsekwencje w świetle unijnych zapisów.

W takim przypadku Polska mogłaby ucierpieć w wyniku zmniejszenia płatności dla rolników.

Od przyszłego roku zmiana przepisów. Wiemy, czy obejmą budynki inwentarskie i hodowlaneOd przyszłego roku zmiana przepisów. Wiemy, czy obejmą budynki inwentarskie i hodowlaneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

   1. Zetrzyj buraki i dodaj do mikstury z sekretnego przepisu dziadka. Po 7 dniach zauważysz niesamowite efekty
   2. Polka ma 57 lat i 2 lata temu została fotomodelką. Sylwetki może pozazdrościć jej niejedna nastolatka
   3. "Rolnik szuka żony": kandydat Magdaleny w niecenzuralnych słowach za jej plecami, bolesne oskarżenie
   4. Bogdan nie wytrzymał, padły ostre słowa. W "Rolnicy. Podlasie" zrobiło się naprawdę gorąco
   5. Kurniki w piekielnym ogniu: żywioł szalał bez litości, gigantyczne straty
   6. Biedronka właśnie przeceniła sporo produktów dla zwierzaków. Od dzisiaj można kupić dużo rzeczy taniej
   7. Ogłoszono karę dla Najmana. Najgorsze możliwe upokorzenie, nawet jego najwięksi wrogowie się nie spodziewali

Następny artykuł